Istoričar

Ković: Neka hapse slobodno, slavićemo Dan Republike

  • Izvor: SRNA
  • 06.01.2024. 11:25

Istoričar Miloš Ković poručio je da će sa radošću prisustvovati proslavi Dana Republike Srpske, 9. januara, u Banjaluci i po cijenu da tamo bude uhapšen.

"Proslaviću Svetog Stefana sa svojom braćom i sestrama. Neka hapse slobodno. Svi za Republiku Srpsku", poručio je Ković, kome je ranije bila izrečena zabrana ulaska u BiH.

On je naglasio da je Republika Srpska najveći uspjeh srpskog naroda od 1945. godine i da je zato dužnost i obaveza svih Srba da Republiku Srpsku čuvaju i da je sačuvaju.

Ković je naveo da Sveti Stefan, dan rođenja Republike Srpske, nije običan praznik.


Dodik: Kad su već tu, vjerujem da će američki avioni podržati proslavu Dana Republike

Dodik: Kad su već tu, vjerujem da će američki avioni podržati proslavu Dana Republike

"To je poseban dan za sve Srbe ma gdje se nalaze. To je slava Nemanjića, a Kotromanići, vladari Bosne, su u rodbinskoj i duhovnoj vezi sa Nemanjićima. Oni su na tome insistirali", rekao je Ković.

Prema njegovim riječima, Sveti Stefan ne poziva na bilo kakav rat, na bilo kakvo nasilje.

"Dovoljno je da oni koji se protive Svetom Stefanu pročitaju u Novom Zavetu ko je bio i kako je stradao, da to nije neko ko poziva na rat i stradanje. On poziva na mir u ime nekog, višeg i većeg od svih nas. On poziva na svesnu žrtvu, a ne na nanošenje bola i stradanja bilo kome, naročito ne onome ko je druge vere", rekao je Ković.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.


Bora Čorba otkazao koncert za Novu godinu - otkrivena istina o njegovom zdravlju

Bora Čorba otkazao koncert za Novu godinu - otkrivena istina o njegovom zdravlju

Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim - Republika Srpska.

Pratite nas i putem Vibera