Еmisija "Imate riječ"

Pavlović: O genocidu ne može da odlučuje neupućena masa diplomata

  • Izvor: ATV
  • 19.04.2024. 21:01

Rasprava o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a dokazuje da je to pitanje prešlo u politiku, a ne u sferu nauke i struke, kaže u emisiji "Priča se" Dušan Pavlović.

"Ukoliko Generalna skupština UN-a raspravlja o Srebrenici, to je onda prešlo u politiku, a ne u sferu nauke i struke. Pitanje kao što je genocid, ne može da odlučuje neupućena masa diplomata uz svo dužno poštovanje. Da je to tako, govore i činjenice o čuđenju diplomatskih predstavnika Ruande u nekim zapadnim zemljama kada su obaviješteni šta se zapravo dešava, kako je procedura pokrenuta, da je prekršen Ustav BiH", kaže Dušan Pavlović, Centar za društveno politička istraživanja Republike Srpske.

"Еfraim Zurof, posljednji lovac na Naciste, zabrinuto je konstatovao određene činjenice u svom članku. Izrazio je spremnost da se sretne sa predsjednikom Ruande i zna da je to čovjek od integriteta koji je donio stabilnost u Ruandi. Niko od njih uopšte nije imao predstavu koji stepen zloupotrebe je izvršen od strane određenih predstavnika Bošnjaka. Kada im je objašnjeno da bi eventualno izglasavanje takve rezolucije itekako destabilizovalo BiH i region, oni su se hvatali za glavu. Diplomatski predstavnici Ruande u pojedinim zapadnim zemljama su odmah rekli da će da obavijeste svoje šefove u Vladi Ruande. To je primjer da jedna Ruanda, koja je izmanipulisana da bude jedna od zemalja koje će podržati rezoluciju, je izmanipulisana do besvijesti. A šta je tek sa drugim zemljama? Naš je posao da iz Beograda i Banjaluke obavijestimo sve. Oni ne mogu da znaju šta je istina i ne mogu da donesu shodno tome mir ovdje".

Pavlović ističe da ako nam sudovi pišu istoriju, imamo ozbiljan oblik totalitarizma.

"Gdje to u demokratskim društvima pišu istoriju? Svaka odluka Vrhovnog suda SAD je podložna kritikama novinara, a kamoli nauke i struke. Čujemo svako malo da je oslobođen neko ko je osuđen na smrt, bio u zatvoru 20-30 godina. Sudovi su podložni greškama, pogotovo kada tužilaštvo iznosi dokaze da bi nekoga optužilo i ne bira sredstva. Pogotovo ako govorimo o sudu u Hagu koji je političko krilo. Tužilaštvo Haga i njihovi istražioci su na terenu uzimali izjave od pripadnika 28 divizije tzv. Armije RBiH. Postoji veliki broj njihovih izjava gdje im govore da su imali međusobne borbe sa VRS gdje je poginulo dosta vojnika. Navode imena poginulih. Nikada tužilaštvo te ljude nije izdvojilo kao žrtve borbi", kaže Pavlović.

On napominje da se u Hagu manipulisalo brojkama i činjenicama da bi dobili politički efekat.

"Sada nam se pokušava zabraniti naučno-stručno istraživanje događaja u Srebrenici. Tamo gdje postoji istina, niko nema problem da se rade naučno-stručna istraživanja. Tamo gdje nešto nije istinito, gdje je u pitanju propaganda, tamo postoji problem istraživanja. Tu se i zabranjuje istraživanje, jedan od tih slučajeva je Srebrenica", kaže Pavlović.

Pratite nas i putem Vibera

  • 12:15 Еmisija: Narod Priča (R)

    Autorska putopisno-reportažna emisija novinarke Biljane Stokić, otkriće vam šta srce naroda priča o Srpskoj, o tradiciji i istoriji naših gradova i sela, o njihovoj svakodnevici i borbi za očuvanje pravih vrijednosti, marljivom radu, vjeri, i ljubavi prema njihovoj i našoj, otadžbini.

  • 12:40 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 12:55 Еmisija: Tet a tet sa Tatjanom Trninić (R)

    Vrata sastanaka u četiri oka otvaramo samo zbog vas!

  • 13:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 14:00 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 14:15 Serija: Ko te šiša (R) (12+)

    ''''Humoristična hrvatska serija 'Ko te šiša' prati Žigmunda, vlasnika staromodnog frizerskog salona 'Salon za gospodu' i Božicu, vlasnicu modernog salona za dame 'Kolet', koji se nalaze jedan prekoputa, na jednom zagrebačkom trgu, a dijeli ih samo kafanica 'Pri Taubeku'.