Pravnik Vitomir Popović tvrdi da je Republika Srpska spremna za usvajanje novog ustava, imajući u vidu da je aktuelni na određen način prevaziđen velikim brojem amandmana, bilo da ih je donosio visoki predstavnik u BiH ili Narodna skupština Republike Srpske.
"Trideset i jedna godina djelovanja Ustava na ovim prostorima nije malo. Drugačije smo razmišljali tada nego danas i sigurno je da niz nametnutih amandmana od (bivšeg visokog predstavnika) Volfganga Petriča bi trebalo da se stavi van snage. Prije svega, mislim na ravnopravnu zastupljenost drugih konstitutivnih naroda, koja nije upitna u tom smislu, ali ne možete juriti princip koji je bio 1991. godine, a imali smo već jedan ili dva popisa stanovništva koji drugačije odražava tu strukturu", rekao je Popović Srni.
On je istakao da je neprimjereno da jedan stranac mijenja Ustav kao najviši pravni akt i da je vrijeme da se to popravi.
Napominjući da Ustav predstavlja temelj postojanja i opstanka Republike Srpske, Popović je dodao da bi novim aktom ili izmjenama i dopunama postojećeg, trebalo reći da je Banjaluka glavni grad, a Pale prijestonica Republike Srpske.
"Treba da pogledamo i određene oblasti iz takozvanog ekonomskog uređenja Republike Srpske i da pregledamo i neke druge stvari od značaja koje su prevaziđene ili bi trebalo ukomponovati u novi tekst Ustava da bi se došlo do još modernijeg i boljeg teksta", istakao je Popović.
On je naglasio da je uslov za to podrška dvije trećine poslanika u Narodnoj skupštini, te smatra da bi i vlast i opozicija trebali imati jedinstvene stavove.
Popović je rekao da na novom tekstu treba da rade najbolji pravnici koji se bave ustavnom materijom, te očekuje da će se u narednom periodu raditi na tome.
Skupština srpskog naroda BiH donijela je Ustav 28. februara 1992. godine koji je jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju, i koji je garantovao punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.
Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba i jednostranog bošnjačkog i hrvatskog proglašenja nezavisnosti BiH, a nakon referenduma koji je održan 1. marta i na kojem nisu učestvovali Srbi.