Razvili zastavu

Svečanim defileom Kotorvarošani obilježili Dan Republike

  • Izvor: SRNA
  • 10.01.2024. 21:04

Kotorvarošani su večeras razvili zastavu Republike Srpske dugu 32 metra i svečanim defileom od kino-sale do Opštinske uprave obilježili 32. rođendan Srpske.

Predsjednik Srpskog kulturno-prosvjetnog društva (SPKD) "Prosvjeta" Kotor Varoš Čedo Tepić se obratio okupljenim sugrađanima riječima da je rođendan Republike Srpske dan sjećanja na sve one koji su ugradili svoje živote u njene temelje.

"Pamtićemo i obilježavati Dan Republike, ali i prenositi na mlađe da nije bilo lako stvoriti Republiku Srpsku i izboriti slobodu srpskom narodu u BiH i da su date velike žrtve. Zbog toga je moramo poštovati, braniti i graditi da bude još bolja jer je ona garant slobode Srbima sa lijeve strane Drine", poručio je Tepić.

Predsjednik opštinskog odbora Socijalističke partije Kotor Varoš Predrag Tešić rekao je da je Republika Srpska prostor gdje srpski narod može da čuva tradiciju, običaje i identitet.

Ljubav jača od mržnje: Srpska proslavila 32. rođendan

Ljubav jača od mržnje: Srpska proslavila 32. rođendan

"To je prostor na kome se prisjećamo onih koji su odlučili i formirali Republiku Srpsku, onih koji su je u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata branili, a posebno je i prilika da se prisjetimo onih koji su položili živote ili dali dijelove tijela za odbranu Srpske", naglasio je Tešić i dodao da se na ovim svečanostima akcenat stavlja da je u stvaranju Srpske, noseći svako svoj teret, učestvovao cjelokupni srpski narod.

Po završetku svečanog defilea upriličena je i bakljada u bojama zastave Republike Srpske.

Prethodno je u kino-sali održana projekcija dokumentarnog filma "Garavice" režisera Dragana Radovića, koji govori o jednom od najvećih stratišta nad Srbima kod Bihaća, ali i drugim stratištima u tom dijelu Krajine tokom Drugog svjetskog rata.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

Republiku Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Pratite nas i putem Vibera