Italijanski tim

Atalanta uzela trofej Lige Еvrope

• Izvor: Telegraf
  • 22.05.2024. 23:08

Ademola Lukman je heroj Atalante! Zahvaljujući het-triku nigerijskog fudbalera, italijanski tim pobijedio je Bajer iz Leverkuzena rezultatom 3:0 (2:0) i tako osvojio trofej Lige Еvrope!

Lukman je postigao dva gola za samo 14 minuta u prvom dijelu, pogađao je u 12. i 26. minutu, te praktično je na taj način "ubio" ekipu koja do sada nije doživjela nijedan poraz u sezoni. Na kraju je kompletirao het-trik u 76. minutu, dok je Bajer izabrao najgori momenat za prvi poraz u sezoni.

Ako gledamo sve što se dešavalo na terenu, Atalanta je zasluženo prigrlila trofej. S druge strane, Đanpjetro Gasperini je u potpunosti pročitao Ćabija Alonsa koji je, ruku na srce, pogriješio sa izborom startnih 11 u kojima nije bilo mjesta za Bonifejsa i Andriha.

Italijanski tim je osvojio svoj drugi trofej u istoriji. Prethodno su 1963. uzeli Kup, dok su upravo finale pomenutog takmičenja prije nekoliko dana izgubili do Juventusa. S druge strane, Aspirindžije su za vikend ušle u istoriju kao prvi tim koji je sezonu u Bundesligi završio bez poraza, dok ih u međuvremenu očekuje i finale njemačkog Kupa protiv Kajzerslauterna.

Propustili su veliku proliku da kompletiraju tripletu i praktično nisu znali šta ih je snašlo u prvih pola sata utakmice. A to je Lukman i te kako iskoristio.

Nigerijac je prvi afrički fudbaler koji je u finalu nekog evropskog takmičenja dao najmanje dva gola, ujedno je i prvi igrač poslije 1975. godine i Jupa Hajnkensa koji je postigao het-trik u UЕFA finalima.

Da se Leverkuzenu loše piše, Skamaka je nagovijestio u 8. minutu kada je glavom loše tukao iz izgledne situacije. Samo četiri minuta kasnije Lukman je pogodio mrežu njemačkog tima tako što se prikrao iza leđa odbrani i zakucao loptu.

Pokušao je Bajer da se probudi, Inkapije je loše šutirao iz jedne izgledne situacije, da bi Lukman u 26. napravio šou i pogpodio za 2:0. Sjajan udarac sa distance.

Leverkuzen je svoju najbolju proliku imao u 35. minutu kada je Grimaldo izašao sam ispred Musa. Da je pogodio, verovatno bismo gledali dramu u nastavku. Ovako mu je bukvalno dodao loptu.

Ubacio je Alonso Bonifejsa na startu drugog dela, ušao je posle i Andrih, ali je Lukman bio taj koji se sve pitao. U 76. je pobegao čuvarima i postavio konačan rezultat za veliko slavlje Atalante koja će, bez obzira na peha, svakako igrati Ligu šampiona sledeće sezone.

Tražio je Leverkuzen penal u nadoknadi vremena, gledao se i VAR, ali za Ištavan Kovača nije bilo dileme.

ATALANTA - BAJЕR LЕVЕRKUZЕN 3:0 (2:0)

(Lukman 12, 26, 76)

Atalanta: Muso, Đimšiti, Hin, Kolašinac (Skalvini 46), Zapakosta (Hateber 84), Kopmajners, Еderson, Ruđeri, De Ketelare (Pađalić 57), Skamaka (Ture 84), Lukman.

Bajer Leverkuzen: Kovarž, Stanišić (Bonifejs 46), Ta, Tapsoba, Frimpong (Telja 81), Džaka, Palasios (Andrih 68), Inkapije, Virc (Šik 81), Grimaldo (Hložek 68), Adli.