Stevandić: Pojeftinile mnoge zdravstvene usluge

  • 20.03.2018. 15:19

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da su evidentni pomaci u zdravstvenom sektoru Srpske, prije svega kada je riječ o pojeftinjenju određenih usluga.

Stevandić je naglasio da Srpska ima veliki broj stručnjaka od kojih neki odlaze i na klinike u inostranstvu i operišu pacijente.

"Kardiohirurgija će biti napravljena u Univerzitetskom kliničkom centru. Vlada gradi bolnicu u Istočnom Sarajevu, biće izgrađena i u Doboju", rekao je Stevandić u Narodnoj skupštini tokom rasprave o interpelaciji za razmatranje politika u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema.

On je istakao da su potrebna veća izdvajanja za zdravstvo i saglasio se da su potrebne jače kontrole i nadzor nadležnih u zdravstvenim ustanovama.

Samostalni poslanik Simuna Žakula rekla je da u zdravstvu postoje problemi, ali da nije sve "crno" i da je mnogo urađeno na izgradnji i obnovi zdravstvenih ustanova, opremanju i edukaciji kadra.

"Problemi koji su eskalirali nisu od juče i posljedica su krize od 2008. godine na koju su stručnjaci ukazivali", rekla je Žakula i dodala da je problem i velika administarcija.

Ona je navela da su zdravstveni radnici nezadovoljni zbog propusta u uplati minulog rada i ličnog dohotka.

"Od 2012. godine dešava se da određene zdravstvene ustanove ne uplaćuju redovno doprinose za penziono i zdrasvtveno osiguranje. To ne bi smjelo da se događa", istakla je Žakula.

Poslanik Socijalističke partije Zdenka Gojković rekla je da je Univerzitetski klinički centar Republike Srpske prošle godine poslovao sa 1,7 miliona KM manje gubitka nego godinu ranije.

"U UKC je posljednjih godina uvedeno više od 500 novih dijagnostičko-terapijskih procedura, za šta je potrebno mnogo sredstava", rekla je Gojkovićeva.

Ona je navela da mnoge manje zdravstvene ustanove pacijente šalju u UKC koji pruža krajnju zdravstvenu uslugu.

"Sjećam se vremena kada nismo imali nijedan citostatik i kada smo slali pacijente u Beograd i Novi Sad gdje su morali putovati svaki 21 dan. Od 2005. godine je formirana lista citostatika koja je imala 55 lijekova, a danas ima 76 lijekova", istakla je Gojkovićeva.

Prema njenim riječima, prvi tender za nabavku citostatika koštao je oko 1,3 miliona KM, a poslednji više od 10 miliona KM, ali obuhvata i lijekove za razne terapije.

Samostalni poslanik Zlatko Maksimović rekao je da je u zdravstvu veoma prisutna politika, ističući da rukovodilac u zdravstvu ne bi trebalo da bude u politici.

"Imamo odlične zdravstvene radnike, mnogo je urađeno, sagrađeno i opremljeno i to je ono što je dobro. Loše je da ti zdravstveni radnici imaju izuzetno mala primanja", istakao je Maksimović.

On je rekao da je neophodno i domaćinsko poslovanje u zdrasvtvenim ustanovama, odnosno da treba postaviti pitanje odgovornosti u ustanovama u kojima je primjetno negativno poslovanje.

(Srna)