Strategija ruralnog razvoja posvađala Mirka Šarovića i Vladu RS

  • 20.11.2017. 19:52

Bosna i Hercegovina do kraja godine mora da usvoji Strategiju ruralnog razvoja, inače ništa od para iz Evropske unije za poljoprivredne projekte.

Ako se entiteti ne dogovore o uslovima pod kojima će funkcionisati raspodjela 90 miliona evra, koliko bi BiH stajalo na raspolaganju do 2020, sve pada u vodu. Dok iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH poručuju da Vlada Srpske u principu blokira proces iz Vlade odgovaraju– prenos nadležnosti koji hoćete da uvedete na mala vrata, nećemo dozvoliti. Ni za kakve pare.

"Nije dostavljena saglasnost zato što nije na taj način propremljena strategija, već se pokušava na neki drugi način doći do nje. Nije problem u strategiji koju je pripremilo Ministarstvo poljoprivrede RS, već u načinu kako se kreira zajednička strategija na nivou BiH", poručuje Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.

Kako ATV saznaje, nije sporan tekst Strategije, kojim je Vlada Srpske zadovoljna, već to što je jedan od indirektnih uslova nakon njenog usvajanja osnivanje platne agencije na državnom nivou, preko koje bi se novac raspoređivao, što je za Srpsku neprihvatljivo. Pošto je povlačenje sredstava iz EU fondova moguće do kraja 2020. godine, bliži se i rok za dogovor.

Mirko Šarović poručuje da se poštuju nadležnosti Republike Srpske i da ne shvata zbog čega se zbog jednog dokumenta podigla tolika prašina.

"Vlada RS je dala tri puta spristanak na izradu ovog dokumenta 2013, 2015 i 2016. godine, i dala svoje članove za izradu ove strategije, koji su to sa kolegama iz Federacije i napravili", kaže Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

90 miliona evra namijenjenih za ruralni razvoj, mogla bi da koriste ministarstva, lokalne zajednice, obrazovne institucije, ali i svi poljoprivrednici sa dobrim projektima.

Poljoprivrednici iz Srpske poručuju da su u svakodnevnom kontaktu sa kolegama iz Federacije, i da nemaju dilemu – pare iz Evrospke unije itekako bi im trebale. Kažu i da nisu političari i da ne mogu da utiču na pregovore dvije Vlade i Ministarstva spoljne trgovine BiH.

Zanimljivo je da je Vlada Srpske u Programu ekonomskih reformi, za 2020. godinu planirala pristup IPARD sredstvima.