Predsjednik SPS-a i odbornik u Skupštini grada Goran Selak pozvao je gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da poništi tender za izgradnju javne rasvjete, a nadležne institucije da se uključe i istraže moguću korupciju u ovom poslu povjerenom firmi iz Zagreba i vrijednom 35 miliona KM.
Selak je istakao da je ovaj tender Gradske uprave Banjaluka klasičan primjer planskog pogodovanja, isključivanja domaćih firmi i direktne štete za građane Banjaluke.
Upozorio je da se u trenutku kada polovina grada nema vodu, kada se iz Vrbasa širi nepodnošljivi miris zbog odsustva kolektora, i kada više od 2.000 djece nema mjesta u javnim vrtićima, gradonačelnik odlučuje da mu prioritet bude zamjena sijalica.
On je pojasnio da je riječ o tenderu vrijednom 35 miliona maraka, a predmet je isključivo zamjena postojećih sijalica, navodeći da isti proizvodi u okruženju koštaju duplo manje, odnosno najviša cijena 400 evra po sijalici, dok je u pomenutom tenderu cijena sijalice 1.750 KM
On je istakao da to otvara ozbiljnu sumnju u namještanje i manipulaciju javnim novcem i da je neophodno zaustaviti potencijalnu korupciju.
"Dosta je gradonačelnikovo bahaćenje i to nećemo dozvoliti", rekao je Selak na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On smatra da je tender za ovaj projekat već na početku skrojen za samo jednog ponuđača, da praktično isključi sve domaće ponuđače.
On je istakao da su predstavnici SPS-a poslije analize tenderske dokumentacije zaključili da ona ima desetine hrvatskih riječi i izraza, što upućuje na potencijalnu sumnju da je firma iz Hrvatske sama pisala uslove tenderske dokumentacije koje je Gradska uprava Banjaluka samo formalno i objavila.
"Uslov je, između ostalog, da firma ima iskustvo u pet projekata sa po 2.000 svjetiljki i najmanje jedan projekat sa preko 10.000. Takve reference nema nijedna domaća firma. Osim one jedne, koja dolazi iz Zagreba, i koja je, sasvim je očigledno, učestvovala i u pisanju samog tendera", rekao je Selak.
Ukazao je i da se "Еlektroprivredi" godišnje plaća 4,5 miliona KM za javnu rasvjetu, što je, takođe, netačno jer je riječ o iznosu manjem od tri miliona KM", rekao je Selak.
Pored referenci, Selak je istakao da se u dokumentaciji traže i tehnički uslovi koji su apsurdni i neprimjereni potrebama Banjaluke, poput tačnog broja dizalica i angažovanog tehničkog osoblja, što ne predstavlja stvarne potrebe projekta već mehanizam eliminacije konkurencije.
On smatra da je to plansko pogodovanje, sistemska korupcija i isključivanje domaće privrede, istakavši da je SPS je odlučna da istraje u ovoj borbi do kraja.
Pozvao je gradonačelnika Banjaluke da hitno poništi ovaj tender i vrati fokus na stvarne prioritete grada, a to su izgradnja vodovodne mreže, izgradnja vrtića i drugi projekti.
"Pozivamo nadležne istražne institucije da odmah reaguju i utvrde kako je moguće da se tender od 35 miliona maraka piše tako da se domaće firme eliminišu, a sve prilagođava jednoj stranoj kompaniji", rekao je Selak i pozvao javnost i stručnu stručnu zajednicu da dignu glas protiv ove vrste zloupotreba.
Istakao je da to nije borba za jedan tender, već za principe, pravdu i dostojanstvo građana.
"Ako dozvolimo da jedna firma iz Zagreba kroji gradsku politiku u Banjaluci, sutra nećemo imati ni grad, ni vlast, ni sistem. Banjaluka nije ničija privatna firma, niti je na prodaju. Dosta je bilo", zaključio je Selak.