Umjesto obećane reforme, Gradska uprava Banjaluke postala je glomazna, i skupa stranačka fabrika za zapošljavanje, koju vodi Draško Stanivuković.
Prema podacima Sindikata uprave, banjalučki gradonačelnik je zaposlio više od 800 novih ljudi – uglavnom onih koji su ga podržavali u kampanji.
Neki su dobili stalni posao, drugi ugovore, ali svima je zajedničko jedno – plate stižu redovno, dok u gradskoj kasi vlada suša.
"Prethodnih pet godina nema radne sedmice a da nije mijenjan pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u GU Banjaluka. Povećanjem broja izvršilaca i prema informacijama koje smo čuli na sjednici skupštine, ali i prema meni dostupnim informacijama trenutno u GU Banjaluka ima 1500 zaposlenih. Jasna je računica da je gospodin Stanivuković zaposlio preko 800 radnika", kaže Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske.
Građani su dobili vladavinu marketinga, bahatosti i političke osvete. Na početku mandata Stanivuković je obećavao efikasnu, malu i funkcionalnu administraciju. Danas, pet godina kasnije, Banjaluka je, tvrde odbornici skupštinske većine, u najlošijem stanju u novijoj istoriji.
"Kada počnemo od reforme broja zaposlenih do gradske bolnice, ne znam ni ja kojih projekata, sada nakon pet godina vidimo da su to sve bile laži i da nije ispunio obećanja koja je dodao u tom trenutku", rekao je odbornik SNSD-a Bogoljub Zeljković i dodao:
"Grad Banjaluka se zaista nalazi u jednom teškom stanju, kada krenemo od GU gdje već nekoliko godina nemamo načelnike odjeljenja, pa do gradskih preduzeća koja se nalaze u sve goroj i goroj situaciji".
Problem, međutim, nije samo u Gradskoj upravi, kažu u Sindikatu. Odgovornost snosi i resorno ministarstvo koje, kako navode, ne reaguje na očigledne zloupotrebe i sistemske propuste. Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, u administraciji može raditi do tri službenika na hiljadu stanovnika. Ako je broj radnika u Banjalučkoj upravi 1.500 – to bi značilo da Banjaluka ima pola miliona stanovnika.