Srpski član Predsjedništva

Dodik: Ako se stranci budu miješali Srpska neće na izbore

  • Izvor: SRNA
  • 05.12.2021. 21:05

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je večeras u ime Republike Srpske, a nakon posjeta Rusiji i drugim krajevima svijeta, da visokog predstavnika nema i da je važno da iz Srpske bude jasno odbačeno njegovo postojanje jer ga nije imenovao Savjet bezbjednosti. Dodik je takođe poručio da bi Srpska mogla da bojkotuje izbore ako "bude upliva stranaca".

"Ako strogo gledamo Ustav, Dejtonski spoorazum i međunarodno pravo, visoki predstavnik ne postoji. On nije imenovan, a time ne postoji ni njegova kancelarija zvana OHR", rekao je Dodik za RTRS.

On je rekao da predstavnici Srpske na tome moraju i dalje insistirati, što je potvrđeno ranije i u Narodnoj skupštini.

Dodik je naveo da je Zapad u zabludi što sve strane u BiH ne tretira ravnopravno, iako je i Srpska potpisnik Dejtona.

"Srpska kaže da ne postoji visoki predstavnik i to niko ne može ignorisati. Kristijan Šmit samo pokušava da pridobije neki legitimitet. Formalno, on nije visoki predstavnik", rekao je Dodik.

On je naveo da Srpska Šmita suštinski ne prihvata, kao što ga nisu prihvatili Rusija, Kina i druge zemlje.

"Njemačka iz koje Šmit dolazi jeste važna zemlja. Meni često kažu da neću da razgovaram s Šmitom. Neću i ne želim da se sastanem s njim u njegovom svojstvu kao visokog predstavnika, jer on ne postoji. I mislim da je naše ponašanje potpuno racionalno, ne želeći da omalovažim tog čovjeka koji je obavljao bitne funkcije u Njemačkoj", rekao je Dodik i dodao da bi se predstavnici Srpske isto ponašali i prema bilo kome drugom na funkciji visokog predstavnika.

Dodik je rekao da se i ruski predsjednik Vladimir Putin saglasio da visoki predstavnik ne postoji.

"Ako se u Savjetu bezbjednosti UN eventualno postigne saglasnost oko visokog predstavnika, to znači da se ukidaju nepostojeća 'Bonska ovlaštenja'", rekao je Dodik i dodao da će Rusi najverovatnije insistirati na što kraćem mandatu visokog predstavnika.

On je ponovio da visoki predstavnik bez imenovanja Savjeta bezbjednosti UN ne može biti dio nikakvog rješenja u BiH, te da Srpska ne smije i neće da prihvati tu konfuziju.

"Trebali bismo da znamo da li imamo ili ne visokog predstavnika. To što neko sa Zapada misli da ga ima, a formalno pravno nema, to nas apsolutno ne obavezuje, kao što pričaju pojedini opozicioni političari u Srpskoj. Važno je da mi u Srpskoj, bili vlast ili opozicija, jasno odbacimo postojanje visokog predstavnika jer ga nije imenovao Savjet bezbjednosti", naveo je Dodik.

Srpski član Predsjedništva BiH je rekao da ga ne zabrinjava imenovanje novih izaslanika za zapadni Balkan, poput britanskog, te da Srpska, uz sve uvažavanje te zemlje, ne doživljava pozitivnu ulogu Engleske na ovim prostorima.

Dodik je ponovio da Srpska visoke predstavnike ne prihvata kao objektivne, jer treba uzeti u obzir činjenicu da su na Balkanu ranije jednostrano bombardovani Srbi uprkos nepostojanju odluke Savjeta bezbjednosti UN, te da su zbog toga poginula brojna nedužna djeca i civili.

On je naveo da Rusija i Kina, kao globalni igrači, imaju svoje interese na ovim prostorima, ali da, ipak, nastoje očuvati međunarodno pravo, suštinski stajući na stranu Srpske.

Dodik je istakao da je zahvalan za svaku prošlu, sadašnju i buduću pomoć i donaciju Zapada, iako je svjestan da je u tom smislu više novca otišlo u FBiH.

On je rekao da je uticao da se onemogući prodaja firmi i elektrana u energetskom sektoru, što je, kako je naveo, spriječilo da Srpska u tom smislu bude u beznadežnom i zavisnom položaju.

"Zato možemo da u opštem trendu rasta cijena struje držimo za stanovnike relativno prihvatljive cijene te energije, čime indirektno utičemo na socijalni i ekonomski razvoj Srpske", rekao je Dodik.

On je rekao da Zapad jeftino dobija kadrove sa ovih prostora, iako je na ovim prostorima u njih dosta uloženo u obrazovnom smislu, te da mu se čini da se to radi namjerno, pogotovo sa aspekta Njemačke. 

Direktna podrška Putina izgradnji gasovoda

Dodik je rekao da je ruski predsjednik Vladimir Putin tokom njihovog sastanka dao direktnu podršku izgradnji gasovoda kroz Republiku Srpsku, ističući da će ruski "Gasprom" biti partner Republici Srpskoj u izgradnji autonomnog sistema snabdijevanja Republike Srpske gasom.

"U ovaj projekat biće uključena opšta potrošnja stanovništva i privrede, te izgradnja dvije elektrane za proizvodnju električne energije na bazi gasa, a preliminarna vrijednost ove investicije iznosi više od milijardu evra, dok će početkom iduće godine početi realizacija ovog projekta", naglasio je Dodik.

On je potvrdio da je sa Putinom dogovoreno da za Republiku Srpsku ostaje ista cijena ruskog gasa koja je bila i do sada.

"Cijena gasa je nešto skuplja nego Srbiji zato što imamo tranzit kroz Srbiju koji plaćamo oko 20 dolara na 1.000 kubika, inače bazično cijena ruskog gasa za Republiku Srpsku je ista kao za Srbiju 270 dolara", rekao je Dodik večeras za RTRS.

On je rekao da je obezbijeđeno da cijena ruskog gasa za Republiku Srpsku ostaje nepromijeljena do 31. maja iduće godine do kada taj rok ima i Srbija, ističući da je to važno preko zime za one koji se griju na gas.

"Cijena ruskog gasa ovih dana, prethodnih sedmica i mjeseci otišla je gore tri do četiri puta i kreće se u obimu između 1.000 do 1.200 dolara, a mi dobijamo gas za 290 dolara za 1000 kubika gasa", istakao je Dodik.

Dodik je rekao da to pokazuje koliki je ustupak ruskog "Gasproma", odnosno ruskog predsjednika Vladimira Putina prema Republici Srpskoj, ističući da mu je na tome veoma zahvalan.

On je rekao da će ovo biti od velikog značaja za privredne subjekte kao što je `Alumina` koja koristi gas i za grad Zvornik koji se grije na gas.

Srpska završila svoju definiciju mogućeg rješenja za Izborni zakon

Govoreći o reformi Izbornog zakona Dodik je rekao da je Republika Srpska završila svoju definiciju mogućeg rješenja.

"Mora ostati nacionalni prefiks i mislim da Hrvati predlažu dobro rješenje, a u našoj izvedi to bi značilo da Republika Srpska bira Srbina za člana Predsjedništva BiH i ostalog predstavnika Republike Srpske", istakao je Dodik.

On je rekao da se pokušava neuspjeh separatnih pregovora između Bošnjaka i Hrvata u vezi sa reformom Izbornog zakona BiH da se stavi kao opšti neuspjeh svih, što nije istina i Republika Srpska ne želi taj neuspjeh da prihvati jer to nisu razgovori svih konstitutivnih naroda.

"Mi smo definisali naš stav kada vi dogovorite kako ćete birati člana Predsjedništva BiH iz FBiH, mi ćemo prihvatiti i doći da glasamo za takvo rješenje, ali nemojte da dirate u naše rješenje koje je definitivno i neće se promijeniti", rekao je Dodik za RTRS.

On je rekao da Bošnjaci ne žele da se o tome dogovore sa Hrvatima koji su dali nekoliko prijedloga.

"Za Bošnjake je najvažnije da oni biraju Hrvata u liku Željka Komšića ili nekoga drugoga i najviše bi voljeli kada bi još mogli da biraju i Srbina u liku Mirka Pejanovića i da on njima služi kao ikebana za njihove odluke koje su u suštini protiv srpskog i hrvatskog naroda", naveo je Dodik.

Dodik je napomenuo da na tom principu BiH ne može da opstane, već samo na realnosti o postojanju tri konstitutivna naroda koji imaju pravo sami da izaberu svoje predstavnike.

On je rekao da Bošnjaci neće dozvoliti Hrvatima da ostvare prava koja imaju i da je moguće da Hrvati zbog toga ne izađu na predstojeće izvore.

"Ukoliko bude upliva stranaca u rad Centralne izborne komisije BiH i Republika Srpska neće izaći na izbore. Mi tražimo potpuno neutralnu izbornu strukturu i situaciju da u tome učestvujemo", poručio je Dodik.

On je rekao da je moguće da opozicija iz Republike Srpdske učestvuje na takvim izborima, ali da vladajuća kolaicija neće učestvovati na takvim izborima, ističući da mogu da onemoguće da se takvi izbori sprovedu u Republici Srpskoj i da je dovoljno da opštine ne formiraju mjesne izborne komisije.

Dodik smatra neprihvatljivim glasanje iz inostranstva putem pošte, jer to ostavlja prostor za manipulaciju i kupovanje glasova, već da glasanje treba da se organizuje u ambasadama i predstavništvima BiH u inostranstvu.

On je rekao da je za one birače koji ne mogu da glasaju u inostranstvu potrebno da im se obezbijedi putni trošak i da dođu i glasaju u mjestu prebivališta. 

Tagovi: