Trebalo je već odavno da ode. Nanio je mnogo političkog zla BiH. Njegova politika je bila katastrofalna i duboko štetna.
Nije legalno imenovan ni da boravi na prostoru BiH, a kamoli da donosi odluke. Reakcije su ovo na navode da bi nelegitimni njemački turista Kristijan Šmit do kraja godine mogao da spakuje kofere i konačno napusti BiH.
Postoje spekulacije da bi kancelarija OHR mogla biti premještena iz Sarajeva u Ženevu, dok bi Šmita, pod znakom navoda, mogla zamijeniti neka prihvatljivija osoba. Iz Srpske poručuju - visoki predstavnik uopšte nije potreban.
"To je bila potpuno pogrešna politika, to je bila antievropska politika, nedemokratska i to su neke institucije, Venecijanska komisija zaključili. Nevjerovatno da im je trebalo 12-13 godina da shvate da mi upravo tražimo ono što je zaključila tadašnja Venecijanska komisija. Nespretnost i katastrofalni potezi Kristijana Šmita bez legitimiteta su vjerovatno ubrzali to saznanje, ali mi to govorimo od samog početka. Malo je teško priznati da su Srbi u pravu i da je RS u pravu, mi razumijemo da je to njima teško, ali bolje ikad nego nikad", kaže Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Jasno je da je svojim djelovanjem narušio svaki dogovor legitimno izabranih predstavnika Bošnjaka, Hrvata i Srba. Istovremeno, sarajevska Trojka samo je davala političku težinu odlukama koje nisu u skladu sa Dejtonskim sporazumom.
"Jedino što je uspio da uradi jeste da oslabi sve odnose u BiH, da je, siguran sam, udžbenički primjer remetilačkog faktora, urušavanja odnosa u BiH, urušavanja same BiH. Njegov odlazak je trebalo da bude davno prije. Sve njegove odluke koje je donio su odluke koje su izazvale ozbiljne arhitektonske političke poremećaje u BiH", kaže Staša Košarac, zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara.
Rješenje je jednostavno – odluke moraju donositi domaće institucije. Uz visokog predstavnika članstvo protektorata BiH u ЕU nije moguće.
"RS ima svoje ustavno-pravne nadležnosti, zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, postoje neke nadležnosti u okviru zajedničkih institucija, a ne da bilo koji stranac poništi sve te ustavnom zagarantovane organe i da donosi odluke onako kako on to hoće i želi", kaže Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH
Poruka iz Srpske je jasna – ne treba nam novi visoki predstavnik, niti bilo ko ko će nametati odluke mimo Dejtona. Šmit je postao samoproglašeni visoki predstavnik koji donosi zakone, uzima novac i nameće odluke bez ikakve odgovornosti. Shvatili su to, izgleda, svi. Zato, kofere u ruke i pravac Njemačka – mada, čak i tamo kažu da je u BiH napravio više štete nego koristi.