U Hercegovini se poštuju sve naložene mjere a najveći akcenat je stavljen na kontrola ulaza u ovu regiju. Karantini za one koji dolaze iz drugih zemalja već su spremni.
Trebinjski karantin je ovdje u Đačkom domu a prve osobe su već stigle. Nadležni kažu da su smještajni kapaciteti ovoga Doma oko 200 ležajeva
Upravo smještajni kapaciteti Bilećanima su problem. U karantinu sa petnestak ležajeva već je 8 osoba. Pomoć su tražili od Oružanih snaga BiH ali odgovora još nema.
"Ima više od 10 dana mi smo uputili redovnim putem zahtjev da nam se u kasarni „Bilećki borci“ izda objekat ambulanta upravo za ovu namjenu. Taj objekat je i izdvojen u samoj kasarni i ima odlične uslove za karantin, međutim još uvijek nemamo odgovora od OS BiH, očekujemo svaki dan da stigne taj odgovor", kaže Mihajlo Vujović, Štab za vanredne situacije Bileća.
Nevesinjski karantin je u osnovnoj školi u selu Odžak, prvi stanovnici su već stigli. I male hercegovačke opštine Ljubinje i Berkovići ispoštovali su ovu mjeru. Karantin je obezbjeđen i u Gacku.
"U Parohijskom domu odnosno pored kapele Opština je obezbjedila odgovarajući smještaj sa 8 kreveta, obezbjeđena je voda hrana. Mi nemamo nijedno lice u tom karantinu", kaže Srđan Kravić, droktor porodične medicine u Domu zdravlja Gacko.
U Gacku su solidarnost pokazali odbornici SNSDa. Odrekli su se odborničke naknade za februar, pola su namijenili za Fond solidarnosti a pola će uplatiti na poseban račun opštine Gacko za saniranje posljedica od pandemije korona virusa.
"Podržavamo odluku o formiranju Fonda solidarnosti jer smatramo da će se tako na najbolji način pomoći onima koji su najugroženiji a to su radnici u realnom sektoru. Samtramo da će Republika Srpska sa ovim mjerama izaći iz ove situacije", kaže Siniša Šuković, odbornik SNSD-a Gacko.
Broj osoba koje su u kućnoj izolaciji na području najužnije regije stalno je manji. Iz Štabova za vanredne situacije mole Hercegovce da bez prijeke potrebe ne idu u zaražena područja u okruženju.