Dok je srpska povratnička porodica Čvoro spavala, u dvorištu njihove kuće izbio je požar. Zapaljen je automobil, a samo brza reakcija spasila je kuću i živote.
Domaćin Miron Čvoro je ispričao da je njegova supruga ugledala požar i da su ih minuti dijelili od toga da izgori kuća i možda neko nastrada. Inspektori sumnjaju da je požar podmetnut.
"Sin je u 00.30 došao kući, parkirao vozilo i legao spavati. U 01.15 žena budi i kaže vozilo gori. Izlazimo vani, gasimo vozilo, za pet do sedam minuta dolazi vatrogasna i gasi vozilo", kaže Čvoro i dodaje:
"Pojedini sudski vještaci su dolazili, letimično pogledali i rekli da njima liči na podmetnuti požar, još to nije utvrđeno. Još to nije utvrđeno, treba dizati vozilo, vidjeti da li ima nekih naprava ispod njega i tako dalje".
Kuća u kojoj živi sa porodicom i bratom bila minirana u ratu, a vandalski napadi, nasilje i diskriminacija prema Srbima u Mostaru sve su učestaliji i danas, ri decenije poslije. Zabilježeno je 30 do 40 slučajeva za samo tri godine.
"Prošle godine smo imali istu takvu paljevinu Srbinu iz Mostara, čovjeku je zapaljeno auto, a nikad niko nije pronađen. Prije dvije godine smo imali zapaljeno srpsko pravoslavno groblje pored Vihovića, prošle godine smo imali rafalnu pucnjavu kroz selo Baćevići, stavljali su ustaške plakate i šamarali djecu koja su se igrala na igralištu", rekao je Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za prava Srba u FBiH.
Svi ti slučajevi ostali su bez epiloga. Napadi, poruke mržnje i pritisci – sve je učestalije, kaže Radanović.
"Kada pogledate kartu Mostara, možete vidjeti da se želi na svakom dijelu Mostara želi pokazati da niste sigurni ako ste Srbin", kaže Radanović.
Iz Odbora najavljuju odlučnije korake. U septembru će, kažu, u Mostaru okupiti predstavnike institucija Republike Srpske, Federacije i BiH. Teme će biti bezbjednost, opstanak i prava Srba – koja su, kako ističu, sistematski ugrožena.