Sud Bosne i Hercegovine donio je 3. jula 2025. godine odluku o ukidanju pritvora Arminu Ćulumu, osumnjičenom za ozbiljan organizovani kriminal, koji je u medijima često opisivan kao vođa ozloglašene bajkerske grupe United Tribuns Forever (UTF).
Riječ je o predmetu broj S1 2 K 045779 23 Krn, u kojem je Ćulum optužen zajedno sa više osoba, a na predlog Tužilaštva BiH, Sud je odlučio da pritvor zamijeni nizom strogo definisanih mjera zabrane, među kojima su:
Zabrana napuštanja mjesta stanovanja,
Zabrana putovanja van zemlje,
Zabrana kontakta i sastanka sa određenim licima, što uključuje moguće svedoke ili druge osumnjičene, u skladu sa članom 126a Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine.
Izrečene mjere zabrane ostaće na snazi dok god budu potrebne ili do nove odluke Suda, a njihova opravdanost će se redovno preispitati svaka dva mjeseca.
Podsjetnik na naplatu
Armin Ćulum , poznat po nadimku Boki, uhapšen je krajem 2024. godine u blizini Ljubuškog u spektakularnoj policijskoj operaciji pod kodnim nazivom Geko , koju su sproveli pripadnici Federalne uprave policije u saradnji sa međunarodnim partnerima. Istraga obuhvata mrežu osumnjičenih za teške oblike organizovanog kriminala, uključujući trgovinu ljudima i međunarodnu prostituciju, pranje novca i finansijski kriminal, šverc droge , te sumnje na fizičko i psihološko zlostavljanje žena koje su eksploatisane unutar kriminalne mreže.
Grupa „Junajted tribuns“, sa ograncima u Njemačkoj, Austriji i na Balkanu, već je zabranjena u nekoliko zemalja, a njeni lideri, uključujući Ćulum, stavljeni su pod međunarodni nadzor. Njemačke vlasti je smatraju jednom od najopasnijih kriminalnih organizacija koje povezuju takozvani „bajkerski milje“ sa ozbiljnim organizovanim kriminalom.
Nastavak postupka
Iako je pritvor ukinut, postupak protiv Ćuluma i ostalih osumnjičenih se nastavlja pred Sudom Bosne i Hercegovine. Tužilaštvo zadržava pravo da zatraži ponovno određivanje pritvora ako utvrdi da mjere zabrane nisu dovoljne da spriječe mogući uticaj na istragu.
Sudski proces u ovom slučaju jedan je od najsloženijih slučajeva međunarodnog kriminala koji se trenutno vodi u Bosni i Hercegovini, a pažljivo ga prate pravosudne institucije iz Njemačke i Austrije.