Trenutna epidemiološka situacija nam zadaje brige, poruka je predsjednice Republike nakon sjednice Glavnog koordinacionog tima. Stanje nije dobro ali ono što jeste, ističe Željka Cvijanović, je opremljenost zdravstvenog sektora koji može da se uhvati u koštac sa trenutnom situacijom.
“Ovo je možda prilika još jednom da se zahvalimo našim zdravstvenim radnicima i trenutno jedini problem koji vidimo jeste zamor i umor onih koji su neposredno vezani za liječenje ljudi koji su zaraženi ovim virusom. Dakle, na njima jeste najveći teret i to se svakako vidi. Moraćemo naravno razgovarati sa našim predstavnicima zdravstvenog sektora, odnosno ustanova zdravstvenih da vidimo na koji način da obezbijedimo određeno rasterećenje", kaže Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske.
Rasterećenje bi, definitivno, donio manji broj zaraženih. Današnji brojevi su - 554-oro testiranih od čega je 139 osoba pozitivno na virus korona. Od posljedica zaraze preminule su tri osobe. Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske poručuju da privatne žurke i dalje zadaju najviše problema i da će obavijestiti lokalne zajednice koje mjere mogu pooštriti u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije.
“Mi definitivno govorimo o pogoršanju epidemiološke situacije, pogotovo u ova posljednja dva do tri dana. Definitivno koronavirus ne odustaje. Mi epidemiolozi od početka definitivno nismo bili uvjereni da će virus nestati tokom ljeta, ali isto tako nismo očekivali ovako nepovoljnu epidemiološku situaciju tokom jula i avgusta. Kolege epidemiolozi na terenu zaista brzo reaguju prilikom otkrivanja svake osobe koja je pozitivna na virus, obavljaju epidemiološka istraživanja, ali ne mogu sami, moramo im svi mi pomoći sa svog aspekta”, kaže Jelena Đaković Dević, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
Trenutno je 255 osoba u Republici Srpskoj pozitivnih na virus korona hospitalizovano, a 20 ih je priključeno na respiratore. Od početka pandemije, zaraza je potvrđena kod 6.648 osoba od kojih se oko 60 odsto oporavilo, saopšteno je iz Instituta. Da je pandemija virusa korona dovela privredu Srpske u tešku situaciju i da će se posljedice dugo osjećati saopšteno je nakon sastanka Glavnog koordinacionog tima, ali da, bez obzira na sve, nema promjene prioriteta kada je riječ o zacrtanim infrastrukturnim projektima, poput izgradnje auto-puta i hidroelektrane Buk Bijela, koje se rade u angažmanu sa Srbijom. Predsjednica Republike poručuje da je Budžet Republike Srpske likvidan i da redovno izvršava obaveze. Ona je podsjetila da se neće ići na smanjivanje plata u javnom sektoru, jer je potrebno očuvati nivo potrošnje.
“Ono što sada radimo jeste pripremamo se za novi budžet naredne godine, ali isto tako vodeći računa da sve ove obaveze koje imamo tokom ove kalendarske finansijske godine budu izvršene i sigurna sam da će tako biti” kaže Cvijanović.
Cvijanovićeva je sigurna i da će 250 miliona evra koji se očekuju od EU za saniranje posljedica epidemije virusa korona biti opertativni do kraja godine. Kaže da je netačna teza da proces čeka zbog Republike Srpske.