Sa 242 novozaraženih korona virusuom u 24 sata, od 716 testiranih - Srpska je dostigla neslavan rekord. Čak devet opština i gradova u Srpskoj imaju dvocifren broj zaraženih, najviše zaraženih je starosti između 30 i 40 godina i njih je do 60 dnevno, podaci su Instituta za javno zdravstvo RS.
Epidemiološka situacija je izuzetno pogoršana, upozoravaju epidemiolozi.
"Lično molim građane da se probude, da budu svjesni situacije u kojoj se nalazimo kada govorimo o epidemiološkoj situaciji. Ona je u protekla tri dana doživjela haos. Samim tim molimo da se pridržavaju svih mjera. Ne može nikom biti opterećenje da nosi masku, ako zdavstveni radnik na kovid odjeljenju cijeli dan nosi masku, zaštitnu opremu i nije zaražen virusom korona. Ako se nastave ovakve brojke kakve imamo na današnjem nivou jako brzo će biti popunjeni u bolnicima, u zdravstvenim ustanovama sekundarnog tipa, kada govorimo o mogućnostima liječenja samih osoba oboljelih od kovida", kaže Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo.
"U posljednjih deset dana, tačno od 6. oktobra, kad je došlo do naglog pogoršanja epidemiološke situacije, 1.448 slučjeva, što iznosi 13 odsto od ukupnog broja slučajeva od početka epidemije", kaže Jela Aćimović, epidemiolog Instituta za javno zdravstvo.
Epidemiolozi će se pozabaviti epidemiološkom situacijom u vrtićima, školama, na fakultetima i u zajednici kako bi mogli predložiti mjere za predstojeći period.
Institut će uputiti hitan dopis svim kriznim štabovima lokalnih zajednica sa prijedlozima pooštrenih mjera, tamo gdje za tim ima potrebe, kažu u Institutu, a krizni štabovi će morati podnijeti izvještaj o preduzetom Institutu i Ministarstvu zdravlja. Svaka lokalna zajednica dužna je da primjeni one mjere koje su u skladu sa njihovom epidemiološkom situacijom.
"Epidemiološka situacija diktira mjere, sve je moguće. U ovom trenutku kada govorimo o pogršanju epidemiološke situacije Institut će predložiti određene mjere, Republički štab za vanredne situacije će procijenti koje od tih mjera mogu da budu primjenjene", rekao je Zeljković.
"Takođe ste svjedoci da se svugdje vraćaju restriktivne mjere, izuzetno restriktivne i nažalost to je neophodno zato ukoliko se te mjere, to je dokazano u ranijem periodu epdiemije, ukoliko se ne pokrnu na vrijeme onda je poslije kasno", kaže Jela Aćimović.
U Institutu podsjećaju da su u Srpskoj maske obavezene i na otvorenom kada nije moguća distanca. Apeluju na zapsolene u institucijama, ustanovama, javnim preduzećima da povedu računa da se poštuju preventivne mjere ali i da promijene početka radnog vremena kako bi se izbjegle gužve u javnom prevozu, spriječe gužve na šalterima, omoguće distancu.
U Federaciji je u protekla 24 časa od posljedica zaraze virusom korona preminulo šest lica, a od 1.759 uzoraka, 371 je pozitivan na infekciju, podaci su federalnog Zavoda za javno zdravstvo. Novi slučajevi registrovani su u svim kantonima, osim Posavskog, saopšteno je iz Zavoda. U Kantonu Sarajevo maske su obavezne i na otvorenom, broj ljudi u zatvorenom prostoru je smanjen na 30, a 60 na otvorenom. Kazne za nepoštovanje naredbi su od 500 do 1.500 maraka.