Poslanici iduće sedmice o povredi vitalnog nacionalnog interesa

  • 25.07.2020. 19:07

Narodni poslanici bi već u srijedu mogli da odlučuju o povredi vitalnog nacionalnog interesa koji je pokrenuo Srpski član predsjendištva BiH zbog preglasavanja u Predsjedništvu. Milorad Dodik, zbog nejednake zastupljenosti oba eniteta, glasao je protiv međunarodne monitornig grupe koja bi se bavila kvalitetom obrazovanja u BiH. Zahtjev srpskog člana predsjendištva juče je stigao u Narodnu skupštinu Republike Srpske, a navedene su i druge tačke u kojima je došlo do preglasavanja, a jedna od njih je i Memorandum o saradnji MInistarstva bezbjednosti BiH i MInistarstva unutrašnje bezbjednosti SAD u vezi sa upotrebom putničkih informacija. Kolegijum Narodne skupštine zasijedaće u utorak.

"Mislim da treba stati na put prenošenju ingerencija i osnaživanju Bosne i Hercegovine na račun entiteta Republike Srpske. Treba da se vratimo izvornom dejtonskom mirovnom sporazumu kako bi ukupno mogli da smirimo situaciju. I kako bismo mogli da razmišljamo o životnim temama građana Bosne i Hercegovine, prije svega privredi i da razmišljamo kako najlakšim putem proći kroz ovu epidemiju ili svjetsku pandemiju", rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik NS RS. 

Iz vladajućeg bloka očekuju aktvino učešće i ozbiljnu raspravu jer je u pitanju preglasavanja člana Predsjednštva iz Republike Srpske. SNSD-ova Dušica Šolaja poručuje da je pokrenut najznačajniji mehanizam za zaštitu interesa Republike Srpske. 

"Izuzetno je važno, i taj mehanizam povrede entitetskog interesa i mehanizam da se sve odluke koje su donijete koje su donijete u Predsjendištvu, a koje nisu u skladu sa intereseom Republike Srpske zaustave u Narodnoj skupštini je mehanizam koji moramo i trebamo koristiti svaki put kada imamo zadiranje u nadležnosti Republike Srpske od strane dva člana Predsjedništva iz Federacije", izjavila je Dušica Šolaja, poslanik SNSD-a u NS RS. 

Opozicionari čekaju materijal kako bi tačno znali o čemu se radi. 

"Suštinski to je jedan od dva zaštitna mehanizma koja postoji, dakle enitetsko glasanje zaštita od preglasavanja člana predsjedništva BiH. Konkretno u ovom slučaju preglasan je srpski član Predsjedništva BIH po ova tri pitanja koja se pominju. U drugom dijelu je to sadržinsko pitanje o tome ne bih mogao da kažem ništa, moramo tek vidjeti jernikakve materijale nismo dobili osim informacije koja je došla iz medija. KAda vidimo o čemu se zaista radi tada ćemo moći da zauzmemo konačan stav", ističe Perica Bundalo, šef Kluba poslanika PDP-a u NS RS.

Na ovoj posebnoj sjednici moglo bi da bude i više obraćanja. To je predvidio novi poslovnik o radu Parlamenta Republike Srpske. 

"Novim poslovnikom predviđena je mogućnost da se na samom Kolegijumu dogovore predstavnici svih poslaničkih klubova o broju učesnika koji će se obraćati ispred svakog poslaničkog kluba. Da li će to biti samo šefo klubova ili će pak više učesnika biti u samoj raspravi. To je što se tiče posebnih sjednica. Naravno svaki poslanika ima mogućnost da iskaže svoj stav u vezi sa onim što je na dnevnom redu", dodaje Šolaja.

Na potez Srpskog člana Predsjenidštva BiH, već po navici stižu negaitvne reakcije iz drugog entiteta. Poslanici su posljednji put o povredi vitalnog nacionalnog interesa raspravljali u Februaru, kada je na dnevnom redu bila posjeta crnogorskog Predsjednika BiH.