Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da će Republika Srpska u narednom periodu biti bolja, stabilnija, jača, izgrađenija, te uvijek svjesnija sebe i svoje važnosti.
"Što se tiče Republike Srpske imam jasnu viziju - da stalno idemo naprijed. Bićemo izgrađenije i stabilnije društvo, sa bolje uređenim odnosima, ali i ambijentom za život", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, nekada će se u Republici Srpskoj praviti veći korak u poboljšanju, nekada manji, a nekada će se morati stajati, da bi se obezbijedilo dalje kretanje.
Cvijanovićeva je svoj dosadašnji rad na mjestu predsjednika Republike Srpske okarakterisala produktivnim, s obzirom na nivo saradnje koji postoji između različitih institucija Srpske.
"Saradnja je odlična, daje rezultate. Uloga predsjednika, između ostalog, i jeste da se ostvaruje takva koordinacija i saradnja i da institucije govore jednim glasom, te da svi zajedno znamo kud se krećemo", rekla je Cvijanovićeva za BH radio jedan, dodavši da su u ekonomskom smislu napravljeni značajni pomaci.
Prema njenim riječima, ono što radi Vlada Republike Srpske danas, sigurno je dobar nastavak aktivnosti koje je radila Vlada u prethodnom periodu, a koje su bile usmjerene na poboljšanje ekonomske slike, više zaposlenosti, na što više podrške onim koji treba da obezbijede novo zapošljavanje.
"To je zaista solidna situacija i ona u perspektivi daje šanse za dalja poboljšanja. I zbog toga sam zadovoljna", rekla je predsjednik Srpske, te izrazila zadovoljstvo da u političkom smislu, postoji funkconalnost i stabilnost institucija.
Cvijanovićeva je istakla da Vlada Srpske danas ima široku većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, širu nego što je ona imala dok je bila na funkciji premijera Srpske.
"To stvara ukupno dobar ambijent za donošenje zakona, za diskusije koje treba da doprinesu da dođemo do dobrih zakona. Ta stabilnost, funkcionalnost institucija, svakako je pretpostavka ukupne političke stabilnosti i tu nema negativnih kretanja", naglasila je Cvijanovićeva, dodavši da takva politika omogućava da se može raditi i na ekonomskim, socijalnim pitanjima.
Kada je riječ o demografskoj obnovi, Cvijanovićeva je navela da su pokrenuti veliki koraci, te izrazila ponos što je kao predsjednik Republike Srpske na čelu takve aktivnosti i praktično koordinator između Vlade i drugih institucija, kao i akademske zajednice.
Ona je istakla da je prioritet u Republici Srpskoj rast nataliteta, da mladi ne odlaze, da se stvore bolji uslovi za njih, za život, a sve to kroz otvaranje novih radnih mjesta, stvaranja boljih poslova, većih plata, penzija, socijalnih davanja, uopšteno, većih davanja za građane Srpske.
Prema njenim riječima, otežavajuće je što se gubi vrijeme i energija čekajući da se postigne dogovor na nivou BiH, kako bi se konačno počelo raditi na pitanjima koja su od životnog interesa za sve građane u zemlji.
"I tu ne uspijevamo. Voljela bih da živimo u ambijentu u kojem različiti nivoi vlasti mogu da komuniciraju, da to nije opterećeno političkim prepucavanjima, nametanjima različitih političkih agendi, zahtjeva, uslovljavanja, već prosto jedan racionalan pristup", istakla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Republike Srpske vidi BiH, kako je rekla, na dva načina.
"Prvo, ako se nastavi sve ovo maltretiranje i `udaranje` temama od kojih se ne živi, mislim da će postati beskorisna za svoje građane, a time se gubi smisao postojanja BiH", pojasnila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, BiH može da bude smislena, ako bi u njoj bio ugodan i normalan ambijent za sve njene građane, u kojoj svako može da bude ono što jeste, bez obzira koje je vjere ili nacije i u kojoj svako može da se ostvari.
"Da li će ona biti besmislena ili smislena, definitivno ne zavisi od ovog što ja ili drugi rade sada. Od mnogih koji jesu u nekim procesima, zavisi kakva će biti BiH", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je pojasnila da se Srbi iz Republike Srpske ne osjećaju dobro u BiH kakva je sada, jer su u njoj konstantno pod pritiskom, stalno im se nešto nastoji oduzeti, proglasiti ih nekakvim krivcem, stalno su neka meta, bilo politička ili neka druga.
Cvijanovićeva je istakla da je to jedan od razloga što bi Srbi iz Republike Srpske voljeli da su sa Srbijom, odnosno kada postoji osjećaj nezaštićenosti i stalnog udara, kako se osjećaju Srbi u BiH, onda je "prirodno, da uz tu neku emotivnu i patriotsku dimenziju, žele da su sa Srbijom".
"Emotivno svi bi željeli da su sa Srbijom. S druge strane, neki logički pragmatizam kaže, ako smo tu, onda dajte da živimo normalno. Ne mogu da trošim svoje političko, biološko, svako drugo vrijeme, na priče ili bitke koje su postale totalno besmislene", rekla je predesjednik Srpske.
Prema njenim riječima, Srbi koji žive u Republici Srpskoj osjećaju se zaštićenije i organizovanije, u političkom i svakom drugom smislu, od onih koji ne žive u njoj.
Cvijanovićeva je rekla da se Srbi koji ne žive u Republici Srpskoj sjećaju BiH iz predratnog perioda, kada su se osjećali sigurno u njoj, te dodala da takva BiH više ne postoji i nikada neće postojati.
"Ta BiH ne postoji i ja ne mogu željeti da se ona vrati, jer znam da je to nemoguće. Ovdje je previše palo i žrtava, previše je ovdje bilo političkih razmirica, nepravde, stranaca na ovom prostoru, izlobiranih agendi, da bi to povjerenje moglo da bude kao nekad", rekla je Cvijanovićeva.
Da je mogla da funkcioniše nekadašnja BiH se ne bi raspala i svi bi, kaže ona, danas bili na drugim mjestima i pozicijama i živjeli bi neke sasvim drugačije živote.
"Dajte da budemo usmjereni na nešto kao što je izgradnja nekog novog, boljeg života, u kojem će biti dovoljno prostora i vazduha za svakoga, da dišu, ostvaruju svoje funkcije i da niko nikoga ne ugrožava", poručila je Cvijanovićeva.
POSEBNA SJEDNICA U PRIPREMI, DEKLARACIJA SDA NIJE SUŠTINSKA TAČKA
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da Deklaracija SDA, o kojoj bi trebalo da raspravljaju poslanici Narodne skupštine Republike Srpske na posebnoj sjednici koja je u pripremi, nije suštinska i jedina tačka, ali jeste nešto preko čega se prelamaju "mnoge stvari".
Cvijanovićeva je istakla da i u poziciji i opoziciji u Republici Srpskoj nema volje, niti opredjeljenja da se BiH vraća u neko uređenje koje je postojalo prije rata.
"Postoji apsolutno opredjeljenje u Republici Srpskoj da nema 'republike BiH', jednog predsjednika, regija koje prelaze entitetske granice, jednog glavnog grada... Zašto bi se gubilo vrijeme na nešto za šta ne postoji politička volja", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, deklaracija SDA je dodatno zakomplikovala i otežala političko razumijevanje i bitisanje u BiH, u kojoj već postoje nesređeni računi.
"Umjesto da sjedimo i sređujemo te račune u finansijskom, ekonomskom smislu, umjesto da vidimo kako dva entiteta mogu da realizuju neki zajednički projekat ili kako da poboljšamo komunikaciju između različitih nivoa vlasti, mi se bavimo temama ko kome želi da ukine indentitet, ko atakuje na koga, ko ne može da prihvati realnost", rekla je Cvijanovićeva za BH radio jedan.
Govoreći o nedavnom sastanku zvaničnika iz Republike Srpske sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem za koji je direktan povod bilo usvajanje deklaracije SDA, Cvijanovićeva je rekla da je on bio konstruktivan i dobrodošao za sve učesnike.
"Mislim da je sasvim normalno da sjedimo i analiziramo situaciju, iako po pravilu uvijek imamo negativna reagovanja iz drugog dijela BiH kad god imate involviranost Srbije u bilo šta", naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da se na to ne treba osvrtati ako su svi na liniji da je potrebno obezbijediti mir i stabilnost, ne samo u BiH, nego u cijelom regionu, jer je tad saradnja poželjna.
"Ne bi bio problem da se isto tako razgovara u bilo kom formatu i sa drugim državama u regionu, sa Hrvatskom što da ne", dodala je Cvijanovićeva, navodeći da je sastanak u Beogradu sa Vučićem bio prilika da se, osim o deklaraciji, razgovara i o ekonomskim i socijalnim temama.
Cvijanovićeva je podsjetila da, zbog blokade u formiranju vlasti, skoro godinu dana nakon izbora nisu formirani Savjet ministara i Vlada Federacije BiH.
"Mi smo u Republici Srpskoj negodovali iz više razloga, prije svega jer je normalno da kad imate izbore da ćete sprovesti izborne rezultate i dobiti nove institucije koje će početi da rade svoj posao", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, Vladi Federacije BiH nedostaje kredibilitet nove, dok na nivou BiH postoji višegodišnje šepanje.
"Sad imate nešto što se naziva tehničkim mandatom, mada ja to uopšte ne zovem mandatom, jer prethodno imate pola tog mandata koji je funkcionisao bez parlamentarne većine. Uz sve to imamo i dodatni odnos prema partijama iz Republike Srpske koje neopravdano sjede u Savjetu ministara, u tom nazovi tehničkom mandatu, i ne mogu ništa da urade za građane, mogu samo da pričaju", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da ne želi da se bavim nečim za šta ne postoji nikakva saglasnost, već stvarima u kojima treba da se napravi napredak.
"Narodna skupština trebalo bi da se bavi mnogim stvarima, između ostalog da analiziramo kako su postavljene određene nadležnosti - da li su nam neke nadležnosti koje su prenesena na nivo BiH dale bolje, jeftinije i funkcionalnije društvo ili je to sve manje funkcionalno sa nepostignutim ciljem jedinstva i kohezije i nekog unutrašnjeg 'ljepila' koje treba da postoji u društvu, da li nam je omogućilo da se bolje razumijemo i da imamo bolji sistem za naše građane. To je ta neka glavna dimenzija", navela je Cvijanovićeva.
Ona je najavila da će Republika Srpska ponuditi partnerstvo FBiH kako bi se ušlo u proces ozbiljnih razgovora o svim pitanjima, o tome šta je važno da se zajedno uradi u budućnosti, da se srede nesređeni finansijski odnosi, s tim da niko nikog ne treba da ošteti ni finansijski, ni politički.
"Kao premijer Srpske imala sam veoma dobru saradnju sa federalnom Vladom i mnogo toga smo riješili. Voljela bih, kada je riječ o nekim strateškim stvarima, da smo imali snage, ne kao konkurencija, nego kao partneri da pričamo i o efektima određenih reformi koje su ranije provedene, a što treba da bude na dnevnom redu Narodne skupštine", rekla je Cvijanovićeva.
Ona smatra da u sarajevskim političkim strukturama uvijek postoji neko strašno očekivanje da će stranci sve reći šta treba da se radi.
"Za mene je to nenormalno, jer to pokazuje deficit BiH i sposobnosti da se donose rešenja, da se kreiraju projekti i sve što se u svijetu očekuje, ali da neko nameće rješenja nije logika", napomenula je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, Repubika Srpska ima drugu logiku - da treba sarađivati sa strancima u svemu što treba da poboljša i ekonomsku i socijalnu situaciju. "Ali da očekujemo da će neko raditi naš posao, a nas birali građani - to nema nikakve logike", ocijenila je Cvijanovićeva.
Ona je navela i primjer pravosuđa BiH koje je pretrpjelo nekoliko reformi, a na kraju sve su ispale nakaradne.
"Prisustvo stranih sudija u bilo kakvoj pravosudnoj instituciji pokazuje nemoć države da se bavi sama sobom i to pokazuje da je BiH nedovršena država, da nije funkcionalna, da nije sposobna da se bavi mnogim stvarima iz raznih razloga", konstatovala je predsjednik Republike Srpske.