Poruka srpskog člana Predsjedništva BiH

Srpska planira da tuži visoke predstavnike BiH koji su kršili Ustav i Dejtonski sporazum

  • 12.11.2019. 19:05

Republika Srpska planira da tuži sve visoke predstavnike BiH koji su, za vrijeme svog mandata kršili Ustav i Dejtonski sporazum, poručuje Milorad Dodik nakon što je jutros u Parlamentu Srpske usvojena Informacija o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava Srpske. 

Maratonska rasprava do ranih jutarnji časova izrodila je i 20 zaključaka koji uglavnom brane suverenitet Republike Srpske i upozoravaju  da će Srpska reagovati na svaki pokušaj kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma. U toj priči, dobro bi došla podrška i drugog entiteta. 

"Tražimo da razgovaramo sa FBiH i drugim konstitutivnim narodima kako reagovati na kršenje Ustava i Dejtonskog sporazuma. Ranije je naše suprotstavljanje pomenutim ovlašćenjima bila jeres, ali sada su stvoreni uslovi da kažemo jasno da ne možemo živjeti u uslovima prevara, nametanja zakona, kršenja Ustava, međunarodnog prava i podmetanja visokog predstavnika", kaže srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik.

Otvara se i proces vraćanja prenesenih nadležnosti na zajednički nivo, i odbacuju su sve aktivnosti koje vode unitarizaciji BiH, neki su od zaključaka.

Zadužena je i Vlada Srpske da se u narednom periodu pozabavi donošenjem zakona koji će rehabilitovati sve žrtve neustavnih poteza Visokih predstavnika. Sve to, ipak nije bilo po volji opozicije koja nije prihvatila nijedan zaključak, kao ni ponudu da se u materijal uvrste svi dodatni prijedlozi. Najviše čudi, kaže srpski član predsjedništva BiH, to što nisu podržali odluku da se kazne oni koji su ojadili SDS. 

"Zaprepašćuje da SDS nije podržao odluku u kojoj se navodi da Narodna skupština zadužuje Vladu da uskoro donese zakon i rehabilituje sve žrtve neustavnog ponašanja visokih predstavnika u BiH. To govorim imajući u vidu da je najviše takvih žrtava, koji su neosnovano kažnjavani i koji su ostajali i bez posla, bilo iz te partije", kaže Dodik.

U više od pola dana zasjedanja bilo je doslovno svega, ali je nedostajalo jedinstva kad je u pitanju interes Republike Srpske. Zato su se opozicionari brinuli za sopstveno jedinstvo.

"I sa te strane mi je izuzetno drago da smo ako opozicione stranke pokazali jedinstvo u nepristajanju na jedan takav licemjer, na takvu jednu licemjernu ponudu", kaže Jelena Trivić, poslanik PDP-a u NSRS.

U zaključcima nisu dati rokovi jer je to otvoren proces, u kojem je važan partner Federacija BiH, kaže prvi čovjek Parlamenta Srpske, Nedeljko Čubrilović. Poručuje da je vladajuća većina još jednom pokazala da za cilj ima  očuvanje institucija i nadležnosti Republike Srpske u okviru dejotonske BiH. 

"Donesen je jedan politički akt kojim je Republika Srpska pokazala da želi da aktivno učestvuje u svom procesu i održavanja i stvaranja. Potvrđen je suverenitet Republike Srpske u okvirima Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ovim aktom nisu ugrožena ničija prava ni drugog eniteta ni drugih naroda u BiH", kaže Nedeljko Čubrilović, predsjednik NSRS.

U zaključcima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, upozorava se i da će se svako djelovanje suprotno stavovima Parlamenta Srpske, smatrati ugrožavanjem suvereniteta i ustavnog poretka Republike Srpske. Stoji i da bi takve aktivnosti trebalo smatrati krivičnim djelom.