Ni danas nema dobrih epidemioloških vijesti. Prijavljeno je čak 26 smrtnih slučajeva. Raste i broj hospitalizovanih, a starosna granica je sve niža. Zbog mnogo mladih u bolnicama brinu zdravstveni radnici širom Srpske. Brine ih i ukupni broj zaraženih u bolnicama. U bijeljinskim je teško. Tamo su u 24 sata pozitivan test dobila 62 pacijenta, što je 60 odsto testiranih. Na liječenju je 105 osoba, od toga dvije trećine sa teškom kliničkom slikom.
"I dalje je veliki broj onih koji su životno ugroženi. Oko 30 pacijenata je životno ugroženo. Sedam pacijenata je na respiratorima. Oni su, znači, izuzetno životno ugroženi", kaže Zlatko Maksimović, v.d. direktora Bolnice "Sveti Vračevi".
Prema posljednjim podacima, najviše novozaraženih u Srpskoj danas bilježe Banjaluka i Trebinje, po 65. U Republici su se, do sada, oporavile 10.083 osobe, a testirano je 119.258. Pod zdravstvenim nadzorom trenutno je više od 14 i po hiljada lica. Teško je vrijeme i treba da budemo solidarni, poručuje ministar zdravlja.
"Vjerujem i dalje u sve vas. Većina građana sprovodi sve lične mjere preventivne zaštite jer su to upravo one mjere koje nam mogu pomoći da prevaziđemo epidemiju virusa korona u našoj zajednici. Kada ovo govorim, molim vas, da imamo na umu više od 1.200 porodica koje u ovom trenutku brinu za zdravlje svojih bližnjih. Kao ministar, kao doktor medicine i kao roditelj pozivam vas da solidarno i kolektivno kao partneri u cijelom ovom poslu prevaziđemo epidemiju virusa korona u našoj zajednici", izjavio je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Ministar ističe i da su, u proteklih osam mjeseci, Republički štab za vanredne situacije i Ministarstvo zdravlja činili sve, i nastaviće tako, da obezbijede svu neophodnu opremu kako bi zaštitili zdravstvene radnike. Podržavaćemo ih i dalje i činiti sve što je potrebno kako bi uspjeli, i dalje, da brinu o zdravlju stanovništva.