Milomir Savčić

Učiniti sve da se podigne optužnica za "Dobrovoljačku"

  • 22.11.2018. 11:56

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić rekao je Srni, povodom naredbe Tužilaštva BiH za ponovno otvaranje istrage protiv pet lica u predmetu "Dobrovoljačka ulica", da treba sve učiniti da se u ovom slučaju podigne optužnica i da odgovaraju oni koji su pobili nevine ljude.

Savčić je naglasio da ovaj slučaj treba dobro dokumentovati i fokusirati se na konkretne događaje kako se opet ne bi došlo u situaciju da optužnica bude odbijena. 

"Ne smijemo propustiti tu priliku. Dobrovoljačka ulica je specifična i bila je napad na mir u BiH, podmukao čin. Pravne kvalifikacije treba da daju pravnici. Ovaj slučaj trebalo bi da bude primjer u pravnoj istoriji da se to ne ponavlja i da se više ne smije tolerisati", rekao je Savčić. 

On je poručio da je potrebna potpuna rekonstrukcija Suda i Tužilaštva i da stranci odu iz pravosuđa BiH. 

"Kompletan pravosudni sistem zreo je za generalni remont", ocijenio je Savčić. 

Tužilaštvo BiH naredilo je juče ponovno otvaranje istrage protiv pet lica u predmetu "Dobrovoljačka ulica", saopšteno je iz Tužilaštva. 

Ovom odlukom van snage je stavljena naredba o obustavljanju istrage Tužilaštva BiH od 17. januara 2012. godine u odnosu na pet lica i naređeno ponovno otvaranje istrage, dok su žalbe u odnosu na devet lica odbijene kao neosnovane, a jedna je odbačena. 

Ustavni sud BiH je na sjednici 17. januara prihvatio apelacije Bogdane Tomović, majke Zdravka Tomovića, i Gordane Gvozdenović, sestre Obrada Gvozdenovića, koji su kao pripadnici JNA ubijeni 2. maja 1992. godine u Sarajevu, i naložio Tužilaštvu BiH da bez daljih odgađanja preduzme mjere sa ciljem odlučivanja o pritužbama protiv naredbe o obustavi istrage od 17. januara 2012. godine. 

Pripadnici "Zelenih beretki", "Patriotske lige", MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH napali su kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. maja 1992. godine. 

U ovom napadu ubijena su 42 pripadnika JNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci. 

Tom prilikom zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.