Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je budžet Srpske stabilan i da su izmirene sve obaveze za mart.
"U prošloj godini imali smo suficit od 77 miliona i još nekih rezervi, i izmirujemo obaveze iako je prihod u prvoj polovini marta veći za 17 odsto u odnosu na mart prošle godine, ali je na kraju marta manji za 20 odsto. Ako posmatramo period januar - mart, prihodi su manji za 40 miliona", rekla je Vidovićeva.
Vidovićeva je nakon sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije rekla da je u prošloj godini ostvaren suficit od 77 miliona KM i da Republika Srpska uspijeva da izmiri sve obaveze uprkos padu prihoda izazvanom situacijom u vezi virusa korona.
Zora Vidović je naglasila da je u svakoj zemlji pogođenoj virusom korona reagovala Centralna banka, osim u BiH, te ponovila da je potrebna izmjena Zakona o Centralnoj banci BiH.
"Centralna banka ne reaguje, nije našla za shodno, da omogući, ili da plati nešto, a kamoli da uradi određene izmjene. Ovog momenta Centralna banka ima deviznih rezervi 850 miliona maraka. Svaka centralna banka treba da ima rezervi koliko je odštampala sredstava. I umjesto da CB BiH kupi obveznice od entiteta i ta sredstva upumpa u socijalni život to se ne dešava. Bilo bi normalno da bar 80% sredstava bude upumpano, a 20 % nek ostane", naglasila je Vidovićeva.
Ministar finansija Srpske je dodala da je "druga poluga koja ne radi smanjenje rezerve".
"Obavezna rezerva nije štampanje para kako su to neki tvrdili. Mi smo tražili da se smanji obavezna rezerva sa 10 na pet odsto da se sredstva daju bankama, privredi, budžetima, i to nije prihvaćeno. Moramo da se zadužujemo, a nemamo gdje da se zadužujemo. Promet na berzama u zapadnoj Evropi je smanjen. Imamo određene naznake od Svjetske banke i MMF-a da će određena sredstva biti dostupna i mi smo svoju papirologiju završili", rekla je Vidovićeva.
Dodala je i da je opterećenje za entitete i to što su svi troškovi na njihovim budžetima
"Entiteti se pune u skladu sa prikupljenim prihodima, a budžet BiH se puni po planu, bez obzira na prikupljena sredstva on je uvijek napunjen 100 posto. Mi ćemo i dalje stalno prozivati i tražiti izmjene ovih zakona, da li ćemo uspjeti ne znam, ali moramo ukazati i našoj javnosti i svijetu kakvo je stanje u BiH, da mi imamo sredstva koja držimo vani a ne možemo ih koristiti", rekla je Vidovićeva.