Rene Bah

Amerikanka otvorila medicinski centar u Ugandi, u njemu preminulo više od 100 djece

  • Izvor: Mondo.rs
  • 29.09.2023. 07:57

Rene Bah je američka misionarka koja je otvorila humanitarni centar za liječenje neuhranjene djece u Ugandi.

Više od stotinu mališana umrlo je u centru "Serving Nis children", jer Rene nije imala nikakvo medicinsko znanje kako bi im pomogla. 

O ovom bizarnom slučaju snimljen je dokumentarac "Kompleks spasiteljke".

"Amerikanka bez medicinskih kvalifikacija vodila je centar za neuhranjenu djecu Ugande, i 105 njih je umrlo", naslov je izvještaja koji je objavio "NPR", a u kojem je opisan slučaj Rene Bah.

Ona je imala samo 19 godina kada je otvorila svoj humanitarni centar u gradu Džindža u Ugandi.


Kraj drame u Hrvatskoj: Uhapšen muškarac koji je aktivirao bombu

Kraj drame u Hrvatskoj: Uhapšen muškarac koji je aktivirao bombu

Centar je bio zamišljen kao mjesto gdje bi neuhranjeni mališani mogli da dobiju hranu, ali mnogi od njih imali su ozbiljne zdravstvene probleme koji su zahtijevali njegu medicinskih profesionalaca. 

Bahova je, piše "Insajder", tu njegu pružala sama iako nikada nije bila obučavana za medicinsku sestru ili ljekara.

Ponekad je, navodno, sama liječila djecu, a ponekad je njihove porodice manipulativno ubjeđivala da mališanima ne treba bolnica, već je boravak u njenom centru dovoljan. Od 940 mališana koji su boravili u njenom centru, umrlo je njih čak 105.

Više porodica iz Ugande tužilo ju je lokalnom sudu, nakon što su djeca zadobila povrede ili umrla u njenom centru. Bahova je pobjegla iz Ugande nazad u Virdžiniju, i u Americi se nikada nije suočila sa optužbama.

O ovom slučaju sprovedeno je više istraga.

"ABC njuz" prenio je informacije o navodnom ubjeđivanju porodica da za djecu ne traže pravu medicinsku njegu, dok "Njujorker" piše da za to nisu pronađeni dokazi.


Majka troje djece pronađena mrtva

Majka troje djece pronađena mrtva

Bahova se nagodila sa nekoliko porodica čija su djeca umrla. U okviru jednog od slučajeva, bivši zaposleni u centru svjedočili su da je pružala medicinsku njegu, kao što je transfuzija krvi, bez nadzora profesionalca.

Dvjema majkama preminule djece platila je po 9.500 dolara odštete, ali nije priznala krivicu.

Njen advokat Dejvid Gibs rekao je "Insajderu" da, osim tih tužbi iz 2020, nikakav proces nije pokrenut protiv njegove klijentkinje.

Pogledajte trejler dokumentarca o njoj.


Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: