Gradska uprava Berlina, njemačka vojska i 12 gradskih bolnica pripremaju detaljne planove za najgori mogući scenario, uključujući i rat u njemačkoj prestonici, piše Njemačka novinska agencija (dpa).
Bolnicama je uručen plan koji se razvija posljednje dvije godine, a koji sadrži uputstva o tome kako reagovati u slučaju sukoba i drugih scenarija civilne zaštite.
Cijela sadržina plana ostaje povjerljiva iz bezbjednosnih razloga, ali je berlinski Senat u četvrtak novinarima predstavio osnovni okvir.
On uključuje održavanje svih neophodnih usluga i lanaca snabdijevanja koji su potrebni za funkcionisanje bolnica, hitnu evakuaciju pacijenata, kao i obezbjeđivanje dovoljne količine rezervnih izvora energije, medicinske opreme i lijekova.
Plan je izrađen nakon početka sukoba u Ukrajini i "strahovanja" u okviru NATO da bi se rat mogao proširiti na zapadnu Еvropu.
Nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, Njemačka je odlučila da reorganizuje sistem civilne zaštite zemlje, koji je u velikoj mjeri bio zapostavljen još od ujedinjenja 1990. godine i uvjerenja da je Hladni rat okončan.
Berlinska senatorka za zdravstvo Ina Čibora izjavila je da "promjenjena procjena prijetnji nalaže da civilna zaštita preuzme nove zadatke, pored onih koje je imala prethodnih godina".
Najgori scenario predviđa porast broja pacijenata u kombinaciji s kolapsom infrastrukture i krizom u snabdijevanju, oružani sukob u Berlinu i potpunu evakuaciju glavnog grada.
Mark Šrajner, direktor Udruženja berlinskih bolnica, rekao je da su bolnice dobro pripremljene za akutne prijetnje zahvaljujući redovnim vježbama za vanredne situacije, ali da novi plan pokazuje kako još ima mnogo posla.
Potencijalne krize poput rata ili hibridnih prijetnji zahtijevaju dodatne pripreme, rekao je on, uz napomenu da "moramo učiniti zdravstvenu infrastrukturu otpornijom", prenosi Telegraf.