Njemačka penzionerka iz savezne pokrajine Hesen, stara 86 godina, moraće da vrati 7.011.457,20 dinara (59.831 evra) penzionom fondu jer je punih 20 godina primala dvije penzije, a da nije prijavila dodatni prihod. Odluka je pravosnažna i žena nema pravo na žalbu, presudio je Pokrajinski socijalni sud u Hesenu, prenosi magazin Feniks.
Sud je utvrdio da je žena grubo nemarno prekršila obavezu prijave prihoda – i to uprkos jasnim upozorenjima koja je dobila još 1996. godine prilikom odobravanja penzije za udovice.
Penzionerka je 1996. godine, nakon smrti supruga, počela da prima veliku udovičku penziju u tadašnjem iznosu od oko 1.280 njemačkih maraka mjesečno. Te godine je ispunjavala uslove za tu vrstu penzije, koja se isplaćuje dugoročno ako preživjeli bračni partner ima određene godine ili brine o djetetu.
Primala svoju i muževljevu penziju
Međutim, već od 1999. godine počela je istovremeno da prima i svoju ličnu starosnu penziju, u iznosu od oko 2.500 maraka mjesečno. Taj prihod nikada nije prijavila, iako je po Zakonu o penzionom osiguranju (SGB VI) jasno propisano da se 40% iznosa koji premašuje određeni neoporezivi prag mora uračunati i umanjiti iznos udovičke penzije.
Tek 2019. godine, automatskim usklađivanjem podataka, otkriveno je da korisnica već dvije decenije prima obje penzije, a da dodatni prihod nije prijavila. Penzioni fond je odmah pokrenuo postupak povraćaja sredstava, a ukupno preplaćeni iznos izračunat je na skoro 60.000 evra.
Tužiteljka se branila tvrdnjom da nije postupala sa namjerom, već da je vjerovala kako su podaci o njenoj penziji već bili poznati jer su obrasce popunjavale opštinske službe. Smatrala je nerazumljivim da greška nije ranije otkrivena i da sistem nije imao unutrašnju kontrolu. Međutim, sud je bio jasan – još prilikom prvobitnog rješenja o dodjeli udovičke penzije jasno je upozorena da svaku promjenu prihoda mora lično da prijavi.
Mora da vrati 60 hiljada evra
– Tužiteljka je neprekidno primala starosnu penziju iz sopstvenog osiguranja, a da to nije prijavila službi zaduženoj za udovičku penziju – stoji u obrazloženju presude.
Sud je utvrdio da činjenica što su obje penzije dolazile iz istog sistema ne oslobađa obaveze prijave, jer je riječ o različitim vrstama penzija koje se računaju po posebnim pravilima. Osim što je odlučeno da se od 1. juna 1999. isplate djelimično poništavaju, odbijen je i zahtjev za djelimično otpisivanje duga, uprkos tvrdnji da penzionerka nema ni imovinu ni ušteđevinu. Sud je ocijenio da zastarjelost nije nastupila, što bi u nekim slučajevima moglo da ograniči povraćaj.
Na kraju, sud je jasno poručio: ko ne prijavi dodatni prihod, mora da računa na retroaktivni povraćaj sredstava. U ovom slučaju, iznos povraćaja je gotovo 60.000 evra, a presuda je pravosnažna.