Virtuelno je stvarno: Ulični performans u Banjaluci

  • 26.11.2015. 21:08

Virtuelno je stvarno, a i nevidljivo nasilje je nasilje - poruka je uličnog performansa u srcu Banjaluke. Žrtve nasilja na internetu uglavnom su tinejdžerke i žene mlađe dobi, a mnoge od njih su već bile izložene fizičkom ili psihičkom zlostavljanju. Bježeći od jednog, postaju lak plijen za drugog nasilnika.

"Žrtva je ta koja je kriva i koja snosi posljedice, nasilnici su zaštićeni, o njima se ne govori ili se objavljuju inicijali i zato je nasilje nevidljivo, a na to mi danas ukazujemo", naglasila je Irina Rakita, idejni tvorac performansa "Virtuelno je stvarno".

Sajber nasilnik se lako maskira, a teško prepoznaje. Zato se savjetuju sve žene, da prije nego što odškrinu vrata virtuelnog svijeta, nauče da prepoznaju nasilje.

"Lažno predstavljanje, objavljivanje vaših fotografija, privatnih video snimaka na 'YouTube'-u... Imamo različite društvene mreže, poput fejsbuka, tvitera i "'YouTube' kanala. Postoji i virtuelno nasilje, putem SMS poruka kada vam sa lažnog broja neko šalje uznemirujuće ili prijeteće poruke", kazala je Milica Pralica, aktivista udruženja građana "Oštra nula".

Iz Centra za pravnu pomoć iz Zenice stižu frapantni podaci. Za posljednje tri godine naglo je poraslo sajber nasilje, a svaka druga žena je bila na neki način žrtva.

Ukoliko se nasilje ipak desi, iz Oštre nule savjetuju da zavisno sa koje društvene mreže dolazi, slučaj prijavite administatorima i o tome obavijestite, na primjer na fejsbuku, vaše prijatelje. Ako ni to ne pomogne, nasilnika obavezno prijavite policiji, jer svako nasilje je nasilje i problem čitavog društva.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!