У "нападе" се укључили и федерални медији

Баштинац: Директор Агенције за јавне набавке БиХ, на основу фикција, покушава да нам направи штету, спремамо тужбу

  • Извор: АТВ
  • 24.07.2025. 08:59

Директор Агенције за јавне набавке БиХ, на основу фикција, покушава да нам направи штету и спремамо тужбу против њега због злоупотребе службеног положаја, рекао за АТВ Милан Баштинац, предсједник Управног одбора "ХЕС Горња Дрина".

Хидроелектроенергетски систем Горња Дрина д.о.о. Фоча (ХЕС), којe су основале Електропривреда Републике Српске и Електропривреда Србије, нашло се на удару Агенције, али и федералних медија, који покушавају за оспоре овај пројекат, кажу из ХЕС-а.

"Све ово се дешава против пројекта Српске и Србије изградње Хидроелектране "Бук-Бијела", на Дрини у Фочи. Ми смо задње двије године у комуникацији са Агенцијом која нас упорно покушава сврстати у Закон о јавним набавкама, да смо ми подложни Закону о јавним набавкама, што ми дефинитивно нисмо. Ми до задње двије године доказујемо, али на сваки наш допис и образложење, добијемо одговор који нема везе са суштином питања, и гдје нас они опет упућују на Закон о јавним набавкама. То је сада кулминирало. Постало је  то "рат" директора Агенције Тарика Рахића, који једноставно не прихвата наше објашњење и тако смо се нашли у једном зачараном кругу, гдје ми доказујемо нешто евидентно, док Рахић, на основу неки фикција покушава да нам направи штету.  Самим тим што покушава да криминализује наше активности, Рахић нам прави штету посљедње двије године. Самим тим да кроз портале из ФБиХ покушава да сервира да ми радино нешто противзаконито, а то дефинитивно није тако", каже Баштинац.

Предсједник Управног одбора "ХЕС Горња Дрина", најављује и тужбу против Рахића.

"Ми спремамо и тужбу против директора Рахића за злоупотребу службеног положаја. Обратићемо се Управној инспекцији БиХ да истражи ток наших захтјева и документације коју смо послали, јер на сваки наш допис смо чекали по 5-6 мјесеци на одговор. Све је то кулминирало нашом молбом да наш захтјев прослиједи Конкуренцијском вијећу који смо послали у новембру прошле године. Још није прослиједио тај допис. То вијеће би јасно на бази садашње реалности у БиХ, донијело рјешење и одлуку која иде на руку наше фирме", каже Баштинац.

Он каже да је пројекат оспорен од стране Уставног суда због апелација појединих посланика из ПД ПС БиХ, али да се то ФБиХ "вратило као бумеранг".

"Пројекта је од старта оспораван од Уставног суда БиХ, апелацијом посланика ПД  ПС БиХ, опет на бази наводног закона о државној имовини и употреби ресурса, гдје они тврде да Српска нема право додјеле концесија на својој територији, што је апсурд. Ми смо то у нашем одговору Уставном суду и те како образложили и доказали да је у БиХ подијељено преко 500 концесија за различите врсте активности, чак је више у ФБиХ. Имамо сада да, три године након апелације против нашег пројекта, то вратило као бумеранг ФБиХ, гдје су практично заустављене све активности у области рударства и енергетике у смислу додјеле концесија, јер се то као сматра као "државна имовина", и чека се тај неки закон о државној имовини", каже Баштинац.

Баштинац је указао и на непрофесионалност федералних медија, јер како каже, никада нису тражили њихову страну приче.

"Размишљамо шта да урадимо, нису тражили од нас изјаву, јер се наводе полуинформације, јер се наводи да ми кршимо закон, да смо ми имали прилику да објаснимо ово, чланак никако не би био овакав", рекао је Баштинац.

Подсјећамо, Агенција за јавне набавке БиХ је раније "изразила забринутост" због три субјекта, која су, како кажу, без правног основа, одлучила да Закон о јавним набавкама за њих не важи.

Пратите нас и путем Вибера