Asocijacija proizvođača peleta u BiH

Cijena peleta za domaće tržište do 550 KM, proizvođači spremni na razgovor

  • Извор: АТВ
  • 22.10.2022. 19:10

Cijena peleta za domaće tržište neće biti viša od 550 maraka. Proizvođačima ovog ogreva biće omogućeno da 50 odsto proizvodnje plasiraju na domaće tržište, dok će preostale količine moći da prodaju gdje žele i tako ostvare dobit, najavio je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik. Tu odluku će donijeti Vlada Srpske ukoliko rješenje ne stigne iz Savjeta ministara.

"Reći ću samo da smo mi odlučili i čekamo da Savjet ministara donese odluku da dozvoli proizvođačima peleta da izvezu 50 odsto proizvodnje, 50 odsto da moraju da plasiraju na domaće tržište i da cijena tog plasiranja na domaće tržište imajući u vidu da su dobijali repromaterijal od Republike Srpske po cijenama koje su veoma stimulativne neće moći da pređe 550 maraka", rekao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH. 

Na razgovor su spremni u Asocijaciji proizvođača peleta u BiH. Kažu i njima je cilj da zadovolje domaće tržište. Već u utorak bi trebali da donesu konačnu odluku o tome kako riješiti i izvoz i tržište u BIH.

"Mi smo spremni da razgovaramo, spremni smo da dogovaramo i mislim da ćemo već u utorak imati sastanak proizvođača da se zvanično izjasnimo o ovoj temi i da možda i u privrednoj komori napravimo sastanak da napravimo zajednički stav i da pokušamo jer naš cilj je da snabdijemo domaće tržište u punom obimu i da se što prije otvori taj izvoz", poručio je Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta BiH. 

Trenutna cijena peleta po toni kreće se između 650 i 750 maraka. U Evropi je ta cijena, kaže Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, duplo veća. 

"Dešava se da je proizvodna cijena peleta negdje oko 400-450 maraka. Mi smatramo da je cijena za domaćeg proizvođača od 550-600 maraka sasvim korektna jer omogćava zaradu od 150 do 200 maraka po toni što je sasvim pristojna zarada", rekao je Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Za nekoliko dana ističe i zabrana izvoza peleta. Na potezu je Savjet ministara ukoliko odluke ne bude Vlada Srpske će donijeti mjeru po kojoj će 50 odsto peleta morati da se prodaje na domaćem tržištu, a 50 odsto izvozi.