Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да је његово учествовање на Међународном правном форуму у Санкт Петербургу још једном била прилика да укаже да је на примјеру БиХ срушено међународно право које се заснива на равноправности, и то на начин да је селективно примјењивано и злоупотребљавано, посебно са аспекта суверенитета држава и народа.
Каран, који је и професор уставног права, истакао је да је Форум упознат о тренутној ситуацији у БиХ.
Према његовим ријечима, форум је упознат да су међународне институције, бивши високи представници, а сада са неизабраним странцем Кристијаном Шмитом на челу, те, "нажалост, и са одређеним домаћим институцијама, покушали елиминацију носилаца суверенитета, а то су три конститутивна народа и два ентитета, који као такви морају наступати и у међународним односима".
Основни циљ покушаја елиминације носилаца суверенитета је, додао је Каран, унитаризација БиХ.
- Непризнавање тих носилаца суверенитета изражених кроз федерално уређење у БиХ, њихово равноправно учешће у вршењу државне власти како унутар БиХ тако и у међународним односима је кључни аспект највеће постдејтонске уставноправне и политичке кризе у БиХ. Нажалост, они који се декларативно боре за владавину права су управо ти који га не поштују и злоупотребљавају - рекао је Каран, који на позив министра правде Русије Константина Чујченка учествује трећи дан у раду овог међународног скупа, који окупља око 5.000 стручњака из области права и безбједности.
Према Карановим ријечима, рјешење ове кризе је унутрашњи дијалог носилаца суверенитета, поштовање уставноправног поретка утврђеног Дејтонским мировним споразумом, без мијешања, а поготово не наметања са стране.
Он је истакао да је посебно наглашено да је БиХ у великој међународно-уговорној кризи јер је Дејтонски споразум, који је међународни уговор, срушен у великом броју својих анекса, посебно Анекс 10.
- То све добија додатну тежину ако се има у виду принцип пацта сунт серванда - што значи да се уговори примјењују, а не мијењају. Уставна криза је настала зато што је мимо уставних процедура пренесена надлежност ентитета и тако нарушен један од кључних федералних принципа. А, политичка криза је настала зато што је са једне стране напор Републике Српске да одржи федералну уставну позицију и позицију Републике Српске, а с друге стране политичко настојање Бошњака да неформалним антидејтонаким путем БиХ претворе у унитарну, грађанску, већински бошњачку државу - рекао је Каран за Срну.
Он је навео да су учесници форума констатовали да је игнорисање и непризнавање суверенитета руског народа у Украјини довело до тренутне кризе, као и да је федерално уређење Украјине било једно од најбољих могућих рјешења које би спријечило трагичан сукоб.