Посланик СНСД-а

Којић поднио кривичну пријаву против Велагић Омановић због несавјесног рада

  • Извор: СРНА
  • 12.01.2024. 13:51

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић поднио је Тужилаштву БиХ кривичну пријаву Девле Велагић Омановић, стручног савјетника у Законодавно-правном сектору парламента БиХ, јер је омогућила и дала позитивно мишљење на Приједлог закона о измјенама и допунама Изборног закона БиХ, а које се тиче дијела његове усклађености са Јединственим правилима за израду правних прописа у институцијама БиХ.

Којић је навео да је чланом 46 став 3 Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама БиХ, прописано: "...ако се више од половине чланова основног прописа мијења, односно допуњује, потребно је приступити доношењу новог прописа".

Имајући у виду наведене одредбе Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама БиХ, додао је Којић, Приједлог закона о измјенама и допунама Изборног закона БиХ броји 133 члана, док основни пропис, тачније основни текст Изборног закона, који је објављен у службеном гласнику БиХ број 23/01, броји 223.

Додик: Срби никада неће одустати од прославе Дана Републике

Додик: Срби никада неће одустати од прославе Дана Републике

Он је подсјетио да је Законодавноправни сектор 28. децембра 2023. године израдио мишљење, потписано од Велагић Омановић, у којем је навео да је: "Изборни закон ступио на снагу прије доношења Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама БиХ, те га није могуће усклађивати с Јединственим правилима".

- Међутим, у истом мишљењу пријављена сугерише да се у тексту предложеног закона исправе нормативно-техничке грешке, а све у складу и како је прописано Јединственим правилима, те самим тим своје образложење чини контрадикторним, тачније потпуно правилно сугерише да се закон усклади са јединственим правилима и примјењује их осим у дијелу 46 став 3 што представља суштинско кршење правила, селективну примјену и омогућава стављање у правни промет и законодавну процедуру наведене измјене и допуне закона чиме чини кривичмо дјело из члана 224 Кривичног закона БиХ, несавјестан рад у служби - наводи се у кривичној пријави.

Наведеним чланом Кривичног закона, прописано је: "Службено или одговорно лице у институцијама Босне и Херцеговине које свјесним кршењем закона, других прописа или општег акта или пропуштањем дужности надзора, очигледно несавјесно поступи у вршењу дужности, па усљед тога наступи тежа повреда права другога или имовинска штета која прелази износ од 1.000 КМ, казниће се казном затвора од три мјесеца до пет година".

"Уколико се наметне било какав закон, очекујте нашу реакцију"

Наведеним измјенама и допунама изборног закона БиХ, у дијелу који се односи на потребна финансијска средства, наведено је да је потребно обезбиједити додатна финансијска средства у буџету институција БиХ за провођење одредби закона које предвиђају увођење изборних технологија у изборни процес БиХ, а које обухватају израду студије изводљивости, набавку потребне опреме и провођење пилот пројекта, као и све друге додатне активности с циљем обезбјеђења функционалности изборних технологија у изборном процесу, чиме су испуњени елементи горе наведеног кривичног дјела у смислу произвођења имовинске штете.

Такође је потребно напоменути, да се на овај начин може сматрати повријеђеним право другога, имајући у виду да саме измјене и допуне Изборног закона, у већем дијелу говоре о правима и обавезама свих актера укључених у изборни процес, а поготово права сваког да се изражава на повременим и слободним изборима, који ће се спроводити општим и једнаким правом гласа, тајним гласањем или одговарајућим поступком којим се обезбјеђује слобода гласања, а што је прописано чланом 21 став 3 Универзалне декларације о људским правима, појашњено је у пријави.

Цвијановић: Празновање да донесе поруке мира и стабилности за све народе

Цвијановић: Празновање да донесе поруке мира и стабилности за све народе

- Теже квалификовани облик наведеног кривичног дјела, лежи у чињеници да сам као посланик у Парламентарној скупштини БиХ, прије наведеног мишљења, путем средстава јавног информисања упозоравао да се Приједлог измјена и допуна изборног закона, у оваквој форми, не може наћи на сједници Представничког дома, јер је у супротности са чланом 46 став 3 Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама БиХ, чиме се може сматрати да је дјело учињено са умишљајем - указао је Којић.

Опреза ради, додао је он, потребно је током истраге утврдити да није дошло до повреде члана 30 Кривичног закона (подстрекавање), те ову кривичну пријаву, кроз оптужницу, потенцијално проширити.

Треба напоменути да су наведене измјене и допуне Изборног закона БиХ, усвојене на сједници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ 29. децембра 2023. године.

Пратите нас и путем Вибера