УКЦ Републике Српске

Непостојећа афера кисеоник - државни удар: Ђајић позвао на скуп

  • Извор: АТВ
  • 17.10.2023. 12:53

Генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске Владо Ђајић рекао је да је, након што је Републичко јавно тужилаштво Српске обуставило истрагу у случају непостојеће афере "кисеоник“, сада свима јасно да је та афера била државни удар.

"То је био државни удар, напад на јавно здравство. Станивуковић је и тада знао да је кисеоник исправан али је свјесно и због личних интереса желио овдје панику и катастрофу“, рекао је Ђајић на конференцији за медије.

Ђајић је позвао грађане да изађу на протест тим поводом.

"Позивам све који су тада пропатили - све здравствене раднике, наше пацијенте, њихове породице и све часне грађане да се окупимо у четвртак, 19. октобра, у 16 часова на Трг Крајине да поручимо (градоначелнику Бањалуке Драшку) Станивуковићу да више никада више неће смјети и моћи урадити нешто такво против становника Бањалуке и Републике Српске“, рекао је Ђајић.

"Пацијенти нису вјеровали докторима"

Начелник Ургентног центра УКЦ Српске Славица Зељковић подсјетила је да је информација о неисправном кисонику који користи УКЦ у лијечењу пацијената дошла у вријеме када је почињао још један нови талас пандемије вируса корона. 

"У то вријеме кроз Ургентни центар УКЦ Српске пролазило је више од 200 пацијената са различитом тежином клиничке слике од вируса корона. То је био акт изазивања панике и напад на здравствени систем и на здравље пацијената“, рекла је Зељковићева. 

Како је рекла, због пласирања те информације  пацијенти су имали страшно неповјерење у докторе УКЦ-а и мислили су да их лијече неисправним кисеоником. 

"Због тога су избјегавали да дођу на прегледе, или су се запуштали и долазили са тешком клиничком сликом. Управо због овакве панике која је изазвана многи пацијенти су одбијали хоспитализацију. За нас здравствене раднике који смо све вријеме мукотрпно радили у току пандемије је то изазвало катастрофалне посљедице и отежало нам већ врло захтјеван посао. То нам је најтежи тренутак који се десио за вријеме пандемије“, закључила је Зељковићева.

Ковачевић: СЗО УКЦ оцијенила као успјешан у лијечењу угрожених

Начелник Клинике за интензивну медицину за нехируршке гране Пеђа Ковачевић подсјетио је данас да је кроз Клинику интензивне медицине за нехируршке гране у том периоду прошло око 2.000 животно угрожених пацијената  обољелих од вируса корона. 

"Сви они су лијечени кисеоником. Чињеница коју не смијемо да заборавимо и које увијек морамо да се сјетимо, а поводом које је и била организована конференција за медије, је да нас је посјетила Свјетска здравствена организација и да смо оцијењени као јако успјешни у лијечењу животно угрожених болесника“, рекао је Ковачевић. 

Ковачевић је поручио да је важно да се зна да је квалитет лијечења пацијената на УКЦ-у био на једном завидном нивоу упркос чињеници чињеници да се, како каже, налазимо у земљи која је у процесу транзиције и у којој постоји само једна интензивна јединица нивоа три. 

"Узимајући у обзир све наведено имали смо одличне резултате лијечења баш онако како је потврдила и Свјетска здравствена организација“, рекао је начелник Клинике за интензивну медицину за нехируршке гране Пеђа Ковачевић.

"Лијечили смо и предсједника овим кисеоником"

Начелник Клинике за плућне болести Младен Дуроњић поручио је да у том изазовном периоду суочавања са новим вирусом нису имали дилеме да ли својим пацијентима пружају најбољу могућу здравствену заштиту и најбоље могуће лијекове. 

"Ми смо са нашим пацијентима остајали, боловали, лијечили смо пацијенте, нас, чланове наших породица, пријатеље. Поменути кисеоник сам лично примао и, на крају крајева, лијечили смо и предсједника овим кисеоником. Овај кисеоник користимо и данас “, нагласио је Дуроњић.

"Информација о неисправном кисеонику уплашила пацијенте"

Проф. др Антонија Верхаз начелница Клинике за инфективне болести нагласила је да је кроз Клинику прошло 30.000 особа које су прегледане, хоспитализоване и лијечене. 

"Према статистикама из тог периода, а које и данас радимо, јер је то непреслушно поље података леталитет у Клиници за инфективне болести био је нешто нижи од клиника и болница у окружењу“,навела је она. 

Верхаз је додала да је тај период био много тежак. Она је захвалила и медијима на професионалном извјештавању.

"Морам нагласити у тешком моменту када је дошао нови талас дошла је информација о несавјесном кориштењу неисправног кисеоника и то је најтежи период, јер је то бацило сјенку на рад здравствених радника. Та информација је уплашила наше пацијенте и њихове породице, те смо и дању и ноћу морали информисати да се ради о исправном кисеонику, а и много љекара га је користило када су били болесни. Нажалост, та сјенка остала је до данас, али се надамо да ће сада бити скинута. Љекари и цијело медицинско особље је прошло један велики стрес и вољела бих да се ово заборави и скине мрља са здравственог система“, нагласила је Верхаз.

Мирошљевић: Нико нема право да некоме одузме живот

Прим. др Владимир Мирошљевић нагласио је да здравствени радници нису дозволили да се сценарио 12 беба понови. 

"Ја сам одлучио да се у Клиници за дјечије болести даје и настави давати тај кисеоник, јер плач мајки и објашњавање мајкама које гледају своју дјецу на интензивној медици и питају да ли и њихова дјеца добијају тај кисеоник . Добијали су и добијаће, јер је исправан. То је став особља Клинике за дјечије болести и свих медицинских радника“, рекао је Мирошљевић.

Мирошљевић је нагласио да нико нема право да некоме одузме живот. 

"С тим се није играти. Постоји национални интерест, требамо здраво потомство, а то се на овај начин не постиже. Није проблем ако је неко погријешио, него је проблем то да призна. Градоначелниче, изволите“, истакао је Мирошљевић.

Пратите нас и путем Вибера