Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић изјавио је да је српски народ у Другом свјетском рату био дио побједе над два највећа зла у људској историји – фашизмом и нацизмом, дајући огроман допринос тој борби, уз велики број жртава, посебно цивилног становништва.
"Учествовали смо у Другом свјетском рату на страни својих савезника са два антифашистичка покрета - Равногорски и Народноослободилачки. Дали смо огроман допринос за слободу. Та слобода нас је коштала великог броја жртава, а посебно је било велико страдање цивилног становништва", рекао је Остојић новинарима у Бањалуци, учествујући у обиљежавању 9. маја – Дана побједе над фашизмом.
Он је подсјетио да је на овим просторима током Другог свјетског рата била фашистичка творевина Независна Држава Хрватска са агендом да очисти српски народ са ових подручја, починивши велике злочине над њим.
Остојић је истакао да је територија данашње такозване демократске Хрватске по тој истој агенди очишћена од Срба у посљедњем грађанском рату.
Предсједник СУБНОР-а Републике Српске Слободан Шобић изјавио је данас да се симболика обиљежавања 9. маја, Дана побједе, огледа у томе да је српски народ страдални, али истовремено поносан и частан који никада неће дозволити да изгуби своју слободу.
"У данашњем времену повампирена је идеја фашизма и морамо бити свјесни да се томе морамо успротивити. Доказ томе је и овај данашњи величанствени скуп и без обзира на све поруке о укидању Републике Српске, не треба да се плашимо да је нећемо одбранити", поручио је Шобић.
Он је подсјетио да у свим градовима и општинама Српске, СУБНОР, уз представнике локалних власти, обиљежава Дан побједе над фашизмом.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, који је у историји човјечанства био најмасовнији, а по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.
Српски народ био је предводник борбе против фашизма на простору бивше Југославије и поднио је највеће губитке, а Совјетски Савез дао је највећи допринос у сламању фашизма.
Бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала је највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.