Некада највећи свјетски снабдјевач

Производња опијумског мака у Авганистану пала чак 95 одсто

  • 05.11.2023. 18:39

Производња опијумског мака у Авганистану, који је прије био највећи свјетски снабд‌јевач, нагло је пала.

До тога је дошло откако су талибанске власти прошле године забраниле узгој наркотика, наводи се у извјештају Уједињених нација.

Канцеларија УН за дроге и криминал (УНОДЦ) саопштила је да је узгој опијума пао у цијелој земљи на само 10.800 хектара у 2023. години, у поређењу са 233.000 хектара претходне године, смањивши понуду за 95 одсто на 333 тоне.

То је значило притисак на пољопривреднике у ратом разореној земљи, у којој већина људи зависи од пољопривреде и гд‌је је вриједност извоза мака повремено надмашивала вриједност свих формално извезених добара, саопштено је из УНОДЦ.

Оштар пад могао би имати велике посљедице за привреду у земљи у којој је око двије трећине становништва већ потребна хуманитарна помоћ, наводи се у извјештају.

"Током надолазећих месеци Авганистану су преко потребна снажна улагања у одржива средства за живот како би се авганистанским пољопривредницима пружиле прилике да се клоне узгоја опијума“, рекла је извршна директорка УНОДЦ Гада Вали.

Велика шанса у борби против илегалног тржишта опијума

"Ово представља праву прилику за постизање дугорочних резултата у борби против илегалног тржишта опијума и штете коју оно узрокује на локалном и глобалном нивоу", додала је.

Огромно смањење снабдевања из Авганистана – за који се процењује да покрива око 80 одсто светског илегалног опијума – могло би резултирати падом међународне употребе опијума, али такође значи и опасност од ескалације глобалне употребе алтернатива попут фентанила или синтетичких опиоида, процјењује УНОДЦ.

Талибански врховни вођа Хибатула Акунџада забранио је узгој мака, из којег се извлачи опијум, кључни састојак хероина, у априлу 2022. године, а Министарство унутрашњих послова саопштило је да ће уништити све преостале усјеве.

УНОДЦ је рекао да су се многи пољопривредници пребацили на узгој пшенице, али да је зарада знатно мања него од узгоја мака.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: