Политиколог

Симовић: Санкције су требале изазвати страх, а пробудиле су достојанство

  • Извор: АТВ
  • 23.10.2023. 07:29

Политиколог и универзитетски професор Владе Симовић каже у АТВ јутру да су санкције омиљени механизам неолибералних елита и да је апсурдно да је читава породица Додик добила америчке санкције.

"Свједочили смо различитим врстама санкција појединцима, инстутцијама, нечувеним санкцијама једној медијској кући. Такве санкције су имали и бивши предсједници Слободан Милошевић, Радован Караџић, Никола Поплашен, а ево сада видимо и господин Милорад Додик. 

Оно што издваја ове санкције у односу на претходне је чињеница да је и његова породица обухваћена санкцијама што је парадоксално и нечувено за земљу какве су САД. Живимо у свијету који се редефинише. Тај униполарни моменат који смо имали деведесетих године гдје су управо неолибералне елите управо у САД-у доминирале свијетом и могле да буду једна врста полицајца који одређује чак и унутрашње односе унутар земаља, да тај свијет ишчезава. Ово ми помало изгледају као очајнички потези дијелова тог естаблишмента који жели да Републику Српску и њене лидере и институције доведе у ону мјеру коју они сматрају да је нама прихватљива. То је погрешна политика јер је Српска отворена за сарадњу са свима. Умјесто да разговарају и уваже интересе и Српске, што би Српска вишеструко вратила добронамјерном политиком, америчка администрација у духу деведесетих година брутално исказују своју силу кроз санкције", рекао је Симовић.

Коментаришући подршку коју Додик добија, Симовић истиче да су се западне елите прерачунале.

"Неолибералне елите унутар САД које проводе данашње мејнстрим политике нису ништа научили из историје односа са нашим простором. Срби су достојанствен и у истој мјери добронамјеран народ спреман за сарадњу, за пружање руке свима, али такође и народ који вреднује себе. Срби се хомогенузу у оваквим ситуацијама. Ако је био циљ америчке политике да пројектује страх или врсту параноје, или некаквих лоших поступака који би се окренули против институција Републике Српске унутар њеног народа, постигли су супротан ефекат томе. Добили су хомогенизацију, што им очигледно није био циљ", каже Симовић.

Он поручује да је једини начин одупријети се оваквим притисцима и санкцијама је досљедност.

"Да демократски изабрани представници укључујући и предсједника Милорада Додика буду чувани од истог тог народа који је изабрао своје представнике, да се чувају институције, да се створи политичко јединство између различитих политичких субјеката и да се досљедњом политиком постави баријера уплитању страних фактора у унутрашње процесе", каже Симовић и наглашава да је и парадоксално да простор који врједнује слободу говора покушава да санкцијама укине АТВ.

Говорећи о томе требају ли се грађани плашити, Симовић наглашава да је то циљ, али није случај.

"Сваки човјек треба да има једну снагу коју црпи из своје прошлости и идентитета. Увјерен сам да нема разлога да се било ко плаши. Ово јесте био начин да се покуша изазвати страх, не само код предсједника него и у ширем спектру. И други гледају како се ови процеси одвијају, па су вјероватно они који су заговарали ове санкције су очекивали да ће се десити ефекат страха код огромног броја људи помоћу којег ће они да остваре контролу и своје интересе. Десило се обрнуто. Десило се српско достојанство које се базира на идентитету који је стар и жилав и који смо показали у свим историјским тренуцима, укључујући и посљедње дане", каже Симовић.

Он истиче и да суђење предсједнику Републике Српске Милораду Додику и в.д. директора Службеног гласника Милошу Лукићу представља само један од дијелова цијелог спектра притисака и то је политичка фарса. 

"Црвена линија коју Српска не смије да дозволи да се пређе је имовина. Ако некоме одузмете имовину, ви сте у потпуности обезвријеђени и немате вриједност из које можете да црпите погодности за себе. То би значило нестанак Републике Српске. Уставни суд је феномен. Постојали су истроијски уставни судови који су имали судије изван свог простора, ово је недемократска пракса и један потпуно политички аномалитет гдје заиста имате тројицу судија Уставног суда који праве коалицију са два бошњачка представника и тако прегласавају српску, а и хрватску страну. То је анти БиХ пројекат. Ако је неко желио да БиХ опстане, требало је да повуче иностране актере и препусти домаћима да се договоре како ће подијелити моћ на овим просторима и посложити односе. Уставни суд са својим измјенама правила из маја показао је да води политику која је противна Српској што је опет хомогенизовало јавност у Републици Српској. Сви су свјесни да је Уставни суд прешао из фазе која му је дозвољена Дејтонским споразумом, у фазу редефинисања Устава који би требали да штите и то је скандалозно", каже Симовић и објашњава да је све ово дио једног континуитета.

"Не само да се отима него се и оспорава (историја). Видјели смо за догађаја који су се тицали споменика Стефану Твртку Првом Котромановићу. Свима је јасно да је то српски краљ. Краљ који се крунисао као краљ Срба у етничком смислу, па онда Босне коју је контролисао. Јасно је да је ријеч о православном обрасцу једног владања, а сада се то покушава превести у неку босанску самобитност у новонастали бошњачки идентитет који нема своје историјско утемељење и упориште. Српска мора и путем науке и популаризације историје, и политичких борби да се максимално залаже да очува своју историју и све оно што припада великом мозаику који се назива српски национални идентитет који српски народ чини богатим", каже Симовић.

Он је поручио и да се америчке санкције Игору и Горици Додик могу одразити на пословање и кретање,  а да то све људима из свијета бизниса отежава дјеловање и рад.

Пратите нас и путем Вибера

  • 22:45 Серија: Ред Рок (12+)

    ''''Ред Рок' је ирска криминалистичка серија у режији Петера МкКена која прати случајеве полицијске станице смјештене у измишљени приморски град Ред Рок у близини Даблина, те приватне турбулентне односе гардиста и мјештана.

  • 23:15 Ноћни програм

    Ноћни програм