Директор РУГИП-а

Станковић: Попис некретнина - вишеструко користан капитални пројекат

  • Извор: СРНА
  • 20.05.2025. 15:13

Увођење система масовне процјене вриједности непокретности у Републици Српској капитални је пројекат за Српску јер ће створити базу података која ће бити вишеструко корисна у разним областима, изјавио је директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Драган Станковић.

Станковић је рекао новинарима, након састанка у Бањалуци са представницима 11 градова и општина на којем је разговарано о реализацији овог пројекта и сарадњи са јединицама локалне самоуправе, да не жели да у јавност оде порука да је суштина пописа некретнина наплата пореза.

- Подаци о некретнинама, прије свега, служиће и за израду социјалне карте, ослобађања плаћања ПДВ-а за прву некретнину и бројне друге користи за грађане - поручио је Станковић.

Он је навео да је урађена економска студија која је показала оправданост овог пројекта, односно бенефита које ће Република Српска од њега имати.

Станковић је навео да се тренутно спроводе активности прикупљања релевантних података, те да ће попис убрзо постати оперативан у 11 градова и општина, за шта је Геодетска управа обезбиједила новац.

- За остале локалне заједнице чекамо одобрење кредита Свјетске банке. Надам се да ће кредит бити одобрен у наредна два мјесеца и да ће потребне активности почети у свим градовима и општинама у Српској. Укупна вриједност пројекта износи око 28 милиона КМ - рекао је он.

Према Станковићевим ријечима, на састанку је договорена динамика кретања, прије свега, идентификација непокретности

Он је подсјетио да су у протеклом периоду реализовани пилот-пројекти пописа у Бањалуци, Лакташима, Српцу и Градишци.

Станковић је рекао да би попис непокретности требао да траје око пет година, за шта ће бити запослено око 1.000 људи на основу уговора о дјелу.

- Пред нама је огроман посао, један капиталан пројекат, добра ствар за буџете локалних заједница и за Републику Српску, да бисмо знали чиме Српска располаже - истакао је Станковић.

Савјетник градоначелника Бањалуке за економске и међународне пројекте Валентина Аничић рекла је да је важно што је град био дио пилот-пројекта, што је показало да је 30 одсто некретнина неопорезовано.

- Годишње Бањалука губи између пет и 10 милиона КМ са оваквом наплатом пореза - навела је Аничићева.

Она је указала да је циљ пројекта праведнија наплата пореза на подручју цијеле Републике Српске.

Начелник Српца Млађан Драгосављевић изразио је задовољство што је ова општина била дио пилот-пројекта, истакавши да је пред свима реализација веома озбиљног пројекта.

- Сви ми који долазимо из локалних заједница усмјерени смо ка реалној, праведној и свеобухватној наплати пореза, али овај пројекат пружиће и читав низ других могућности када буде завршен - изјавио је Драгосављевић.

Састанку су присуствовали представници Бањалуке, Градишке, Источног Сарајева, Лакташа, Приједора, Прњавора, Требиња, Козарске Дубице, Мркоњић Града, Новог Града и Српца.

Према Закону о измјенама и допунама Закона о премјеру и катастру, у надлежности РУГИПП-а је успостављање и вођење система масовне процјене вриједности непокретности у Републици Српској.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 21:40 Авионџије (12+)

    '''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 22:10 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:25 Серија: Дивље пчеле (12+)

    Серија: Дивље пчеле (12+)

  • 23:20 Серија: Погледај у сутра (12+)

    ''Серија: Погледај у сутра (12+)

  • 23:45 Ноћни програм

    Ноћни програм