Смањен ентузијазам

Шта послије Европске уније?

  • Извор: АТВ
  • 21.03.2024. 19:08

Немам ништа против тога да БиХ постане члан Европске уније, али је важно да Српска на том путу не жртвује свој идентитет и традицију, јасан је предсједник Српске.

Ентузијазам према овом путу и те како је смањен. Европа тренутно шаље контрадикторне поруке о условима приступања, што утиче на мотивацију за придруживање, каже предсједник Републике Милорад Додик. 

"ЕУ показује недосљедности, посебно када се ради о владавини права и интервенцијама које подржавају стране силе, што доводи до перцепције Републике Српске као реметилачког фактора. Европа се такође и бори са унутрашњим проблемима што оставља континент под утицајем САД-а. Одлучни смо да не изгубимо Републику Српску и да се, ако је потребно, одупремо наметнутим условима на европском путу", рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

А тај пут могућ је само без странаца у Уставном суду и лажног високог представника Кристијана Шмита. Неизоставан дио свако је видљивост Републике Српске и њених институција кроз систем преговарања. 

"Суверенитет Републике Српске нема цијену и нисмо заробљени неким обећањима Европске уније. Наше једино исправно политичко кретање у очувању суверенитета и уставног капацитета Српске на европском путу и ту су институције Српске показале своју спремност да буду потпуно конструктивни", рекао је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа.

Дејтонски споразум и његова реформа не смије да буде услов за даљи процес европских интеграција. У овом случају каже Жељко Будимир не ради се о томе да ли је БиХ спремна за овај пут него да ли је Европа спремна на то. Важно је каже да будемо свјесни и шта уопште значи отварање преговора. 

"То значи усклађивање са захтјевима који долазе из институција ЕУ, комисије, савјета итд. Ви сада треба да прилагођавате своје законодавство а онда вама отварају нека поглавља и ви нисте ту друга страна ви сте ту само страна која прилагођава своје потребе ономе како ЕУ види вас као чланицу  и испуњавању одређених стандарда", рекао је Жељко Будимир, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање.

БиХ у незгодно вријеме прилази европској унији, сматрају аналитичари. Оно на чему треба да се инсистира јесте да преговарач долази из Републике Српске. Оно што не треба заборавити јесте да бриселска администрација зна и те како да буде немилосрдан што се најбоље види на примјеру Турске. 

Пратите нас и путем Вибера

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Емисија: Ћирилица (Р)

    Провокативна питања и још провокативнији одговори, бујица опречних ставова и речи, теорије и докази, неоткривено – све носи уреднички потпис Марића који на интересантан начин сучељава различита мишљења и огољава стварност.

  • 16:10 По свијету са Робертом (Р)

    По свијету са Робертом (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 17:00 Серија: Вода у праху (12+) (Р)

    ''Напета португалско-галицијска серија 'Вода у праху' стиже у наш програм и можемо само рећи - из епизоде у епизоду напетост ће расти до усијања!

  • 17:50 Путуј, пробај, заволи са Лазаром (Р)

    ''Путуј, пробај, заволи са Лазаром (Р)