Stiven Mejer

Za nezavisnost Srpske potrebni razgovori sa članovima Kongresa

  • Извор: АТВ
  • 30.08.2021. 21:51

Član Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje ratnih dešavanja u BiH Stiven Mejer kaže da je nezavisnost Republike Srpske moguća, ali da na tome treba da se radi i razgovara sa članovima Kongresa.

"Kada pogledate situaciju prije 20 godina, mnogi članovi Kongresa, a naročito Klintonove Bijele kuće, već su odlučili da će to napraviti od Bosne, da će u Bosni uspostaviti demokratijuu. Neki od nas su se pitali zašto baš Bosna, zašto da napravimo jednu državu od Bosne, kada oni to ne žele. Nikada nije bilo pravog odgovora, osim toga da imamo dužnost i odgovornost. Kada je sve pošlo po zlu između Amerikanaca i Srba? Kroz istoriju smo bili na istim stranama, Srbi su bili veoma poštovani tokom Prvog svj. rata, srpska zastava se vijorila na Bijeloj kući, milsim da je to bio jedini takav slučaj u istoriji. Takođe i tokom Drugog svj. rata, kada smo tako reći postali neprijetelji? Predsjednik Vilson je podigao srpsku zastavu na Bijeloj kući krajem Prvog svjetskog rata. Pogoršalo se kada su vodeći političari Bijele kuće poput Medlin Olbrajt, Entonija Lejka, tadašnjeg savjetnika za nacionalnu bezbjednost, odlučili da su Srbi krivi za etničko čišćenje, da su Srbi započeli diskriminaciju, ubijanja, sve to, i nisu slušali razum. Tako smo krajem 95. počeli kampanju bombardovanja. Polazi odatle, da su “prokleti Srbi” sve započeli", kaže Mejer za ATV i dodaje:

"U Vašingtonu nikad nije bilo pravog razumijevanja etničke dimenzije i koliko je ona duboka. Pitali su se kako to da ne možete da živite zajedno, i htjeli su da vam pokažu kako da živite zajedno. To nije uspjelo. Nismo vam pokazali kako da se slažete, jer to nije naš posao. Vi ste trebalo da otkrijete način kako da živite, zajedno ili odvojeno. 1992. kada su Srbi bojkotovali referendum, Vašington je bio bijesan što su se to usudili. Mnogi od nas u CIA su objansili da ne žele da budu dio toga, a odgovor Bijele kuće je da moraju da budu dio toga. Pa, doživjeli smo katastrofu. Ponavljam, da se ovo desilo 15 i 20 godina ranije, odgovor SAD bi bio veoma drugačiji. Obratite pažnju na ono što je Dodik već uradio. Povukao se iz Predsjedništva, povukao srpske predstavnike iz institucija ukojima se odlučuje. Prije 20 godina to se ne bi tolerisalo. Sada se to gotovo i ne komentariše.