Jedna Beograđanka šokirala se kada je otkrila da je na kinder jajetu istekli rok trajanja prelijepljen novim, čak devet mjeseci dužim. Tek tri nedelje kasnije ovim povodom oglasili su se proizvođači i distributeri.
Da ova majka slučajno nije vidjela da materijal prelepljenog parčeta papira nije isti kao originalno kinder pakovanje, dovela bi u pitanje zdravlje svog djeteta koje bi pojelo mliječnu čokoladu kojoj je davno prošao rok upotrebe i koja, kao takva, više nije bezbjedna za jelo. Da stvar bude crnja, datum na ovom slatkišu nije produžen za dan, dva, već za devet mjeseci.
- Neka vam je alal tih 2-3 evra koje uštedite na račun nekog djeteta - napisala je ona uz fotografiju koju je podijelila sa pratiocima na Tviteru.
Iako je ovaj slučaj zabrinuo sve roditelje u Srbiji, na objašnjenje proizvođača i distributera i trgovaca čekali se tačno 21 dan. Čini se da su se svi oni vodili devizom "svakog čuda tri dana dosta" i da su se nadali da će ovaj, kao i mnogi slučajevi prije njega, biti zaboravljen.
Tri nedelje bilo je potrebno komapniji "Ferero" da nam odgovori da oni nemaju ništa s tim i da ovo kinder jaje nisu uvezli ovlašćeni distributeri, već je na srpske rafove stiglo na volšeban način.
- Ferero, kao i cijela mreža ovlašćenih distributera, posluje u skladu sa strogim internim standardima. Od proizvodnje do stavljanja na tržište Ferero proizvodi podvrgnuti su kontrolirsanim uslovima proizvodnje, pakovanja, skladištenja, distribucije i stavljanja na tržište - kažu oni.
Oni tvrde da je postupak promjena roka trajanja u suprotnosti sa njihovim načinom poslovanja.
- Pokušaćemo da preduzmemo sve mjere koje su u našoj moći kako bismo zaštitili tržište Srbije i potrošače od sličnih nezakonitih načina prelepljivanja rokova trajanja - kažu oni.
U isto vrijeme trgovci se redom brane da sporno jaje nije kupljeno u njihovom marketu i da uvoze robu samo od ovlašćenih uvoznika. Oni bar kažu nešto, najveći problem je što odgovora tržišne inspekcije, koja je nadležna za kontrolu ove vrste prekršaja, još nema.
(Telegraf)