Sporna odluka

Nikom nije jasno zašto je poništen gol Francuskoj u 101. minuti, pravila kao da se mijenjaju

• Извор: Кликс
  • 30.11.2022. 22:55

Fudbaleri Francuske izgubili su od Tunisa rezultatom 1:0 u meču 3. kola grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru, iako su u 98. minuti postigli pogodak za 1:1, koji je nakon VAR intervencije i odluke glavnog sudije u 101. minuti poništen.

Tunis je imao vodstvo od 1:0 zahvaljujući golu koji je postigao Khazri u 58. minuti, a kada se činilo da će se Tunižani odbraniti i doći do pobjede, Francuska u osmoj minuti sudijske nadoknade postiže gol i dolazi do poravnanja, činilo se i konačnih 1:1.

Ipak, tri minute nakon toga i nakon što su svi francuski igrači uveliko proslavili pogodak kojim su "izbjegli poraz", VAR je reagovao i pozvao glavnog sudiju Matthewa Congera iz Novog Zelanada da još jednom pogleda situaciju.

I kada je arbitar došao, imao je jasnu sliku o "spornoj situaciji". Lopta je išla prema Grizmanu koji je bio u ofsajdu, ali nije se kretao niti učestvovao u igri, već je mirno stajao, a nakon duela koji je nastao između drugih igrača koji nisu bili u nedozvoljenoj poziciji, lopta se odbila direktno na nogu Grizmanu koji je pogodio za 1:1.

Po pravilima ofsajda, to je trebao biti regularan gol jer Grizman nije učestvovao u "prvom" napadu, već se aktivirao kada je krenula nova akcija, a takvog mišljenja je bio i selektor Francuske Didier Dešam kojem takođe nije bilo jasno zašto je pogodak poništen.

"Ne znam zašto je poništen gol za poravnanje, a na kraju, sve je trajalo predugo", rekao je Dešam nakon utakmice, a takvo mišljenje dali su i stručni sudijski komentatori za francuski RMC sport.

Na kraju, Tunis je ipak slavio pobjedu rezultatom 1:0, ali im to nije bilo dovoljno za nokaut fazu.