Prevara

Atletičarka se vozila autom tokom trke

• Извор: Курир
  • 19.04.2023. 14:32

Učesnica ultramaratona od Mančestera do Liverpula, odlično se snašla kako bi sebi olakšala trku, ali je za to kažnjena diskvalifikacijom.

Osvojila je treće mjesto, samim time i pravo na bronzanu medalju, međutim isto je izgubila pošto njena prevara nije prošla neprimijećeno.

Trka koja traje 80 kilometra, za Joasiju Zakrževski, trkačicu iz Škotske, donijela je 76 kilometra trčanja i četiri kilometra vožnje automobilom.

Škotlanđanka je mislila da može da završi ultramaraton sa ovakvom prevarom, ali zahvaljući sistemu koju koriste organizatori, utvrđeno je da je koristila prevozno sredstvo.

Organizatorima je bilo čudno što je 1,6 kilometara puta prešla za svega minut i 40 sekundi, pa je nakon provjere došlo do zaključka da je varala, a lako je bilo i da se zaključi na koji način.

Slučaj je prijavljen Atletskom savezu Velike Britanije, a direktor trke, Vejn Drinkvoter, poručio je da je dobio informacije o nedozvoljenim sredstvima tokom trke.

"Slučaj je pod istragom i, nakon što smo pregledali podatke iz našeg sistema za praćenje trka, GPX podatke, izjave date od našeg tima događaja, drugih takmičara i same učesnice, možemo potvrditi da je trkač sada diskvalifikovan sa takmičenja nakon što je koristila prevoz na dijelu trase“, rekao je Drinkvoter.

U odbranu Škotlanđanke stao je trkač, Adrijan Skot, inače njen prijatelj, koji je pokušao da je opravda činjenicom da je u Englesku stigla dan pred trke nakon 48 sati puta iz Australije.