Vozač Red Bula

Ferstapen ipak proglašen za šampiona

• Извор: Агенције
  • 09.10.2022. 10:28

Vozač Red Bula Maks Ferstapen postao je dvostruki svjetski šampion poslije trijumfa na Velikoj nagradi Japana, četiri trke prije kraja šampionata Formule 1. Holanđanin je osvojio titulu već u Suzuki, ali poslije niza diskutabilnih odluka direkcije trke.

Ferstapen je slavio ispred Šarla Leklera u Ferariju i timskog kolege Serhija Peresa po kiši na „Suzuki“, u trci koja je trajala tek oko 45 minuta.

Već u prvom krugu sa staze je izletio vozač Ferarija Karlos Sainc, a zatim je zbog kvara bolida odustao i Aleksander Albon iz Vilijamsa.

Crvene zastave su istaknute u trećem krugu i na novi izlazak čekalo se do 9 časova i 15 minuta. Prema pravilima kada su istaknute crvene zastave trka mora da se završi u roku od tri sata, znači najkasnije u 10 ujutru.

Trka se nastavila kada su stale i padavine i odmah je na gume za promjenljivo prešao Sebastijan Fetel i postavio najbrži krug, odmah za njim je na zelene pneumatike prešao Lando Noris. Na nekih 20 minuta prije kraja, Lekler je pitao tim koliko bi mjesta izgubio ukoliko bi došao na zamjenu guma, ali je tim rekao da je gubitak od pet pozicija previše veliki rizik.

Ferstapen je ubedljivo trijumfovao i došao do 12. pobede u sezoni, pa mu treba još jedna da izjednači rekord Fetela i Šumahera. Na drugom mestu je bio Lekler, a na trećem Serhio Peres.Četvrti je bio Esteban Okon, peti Luis Hamilton, pa dalje idu Fetel, Alonso, Rasel, Latifi i Lando Noris. Rikardo, Strol, Cunoda, Magnusen, Botas, Džou, Gasli, Šumaher i nisu završili trku Albon i Sajns.

Trka se nije vozila cijela, a svakako su dodijeljeni bodovi kao da jeste i zbog toga je Ferstapen postao svjetski šampion po drugi put zaredom. Haotični kraj trke je donio titulu dobrih 10 minuta nakon završetka.