Ovo je čisto politiziranje, to se vidi i ljudi na muci, mnogih ugostitelja, prave sad ovdje politički udar, što je jako nekorektno. Volim ovaj grad, volim Banjaluku, slažem se sa mnogim zahtjevima koji su ovdje pročitani, ali ne na ovakav način, nema potrebe da se politizuje.
Ovim riječima, Banjalučanin Rajko Radaković upao je na konferenciju za novinare predstavnika udruženja ugostitelja "Horeca" koji su najavili proteste zbog epidemioloških mjera u Republici Srpskoj. Radaković je prethodno stajao sa strane i posmatrao pres konferenciju, ali nezadovoljan riječima ugostitelja, odlučio je da i sam stane za govornicu. Tvrdi da je sve politika. Prethodno, Miloš Stanišić iz Upravnog odbora "Horece" je poručio koji su njihovi zahtjevi.
"Sljedeća mjera jeste da nam ne ograničavaju radno vrijeme, tj. da možemo da radimo 24 sata, do tri sata, zavisno od registracije, jer smatramo da kada sjedite do 10 sata - isto vam je da li sjedite do 11, ništa vam se neće promijeniti na epidemiološkom statusu, ali će uticati na budžet ugostitelja", kaže Miloš Stanišić, član Upravnog odbora Udruženja "Horeca".
Stanišić, organizator protesta koji je predsjednik Gradskog odbora DNS-a Bijeljina, tvrdi da današnje okupljanje nema veze sa politikom. Odgovaraju mu iz bijeljinskog SNSD-a. Predsjednik tamošnjeg parlamenta tvrdi da su za proteste organizovani aktivisti banjalučkog PDP-a i bijeljinskog DNS-a.
"Činjenica da proteste u ime udruženja "Horeca" organizuje predsjednik Gradskog odbora bijeljinskog DNS-a Miloš Stanišić diskredituje samo udruženje za buduće pregovore sa inttitucijama, ali i pokazuje da Stanišić nastoji da se politički profiliše preko leđa ugostiteljskih radnika", rekao je Aleksandar Đurđević, predsjednik Skupštine grada Bijeljina.
Proteste je, očekivano, podržao banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković. Iako je banjalučki štab na čijem je čelu zabtanio sva okupljanja u Banjaluci, kaže, neće slati komunalnu policiju na proteste. Tako je prekršio mjere koje je donio štab na čijem je čelu.
"Neću. Ja sam na strani građana, ove mjere nemaju nikakvog smisla, ja sam ogorčen, to po prvi put mogu reći kao gradski štab na odluke republičkog", kazao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
Gradonačelnik je rekao da će podržati proteste - na osnovu toga zaključujem i da naši amandmani, kojima želimo da pomognemo ugostiteljima, dobiju podršku, poručuje Srđan Amidžić.
"Ono što ja mislim da nije dobro da politički profilisani pojedinci budu ti koji su predvodnici protesta, ne zato što meni to nešto lično smeta, već iz vrlo jednostavnog razloga što čitava ta priča poprima onda političku konotaciju, i dovedemo sebe u situaciju da se odmaknemo od onoga što jeste suština", kazao je Srđan Amidžić, odbornik SNSD-a u Skupštini grada Banja Luka.
Novinarima u Banjaluci su se obratili i predstavnici Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma, kao i Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske. Smatraju da su oni morali biti više uključeni u pregovore o mjerama u ugostiteljstvu. Iz resornog ministarstva stiže odgovor - dogovorili smo formiranje radne grupe koja će izračunati efekte primjene mjera, moratorijum na otplatu kredita je produžen do 30. juna, a najavljena je isplata pola minimalca zbog ograničenog rada u prethodnom periodu - sve kroz dijalog sa ugostiteljima.
"Tada je dogovoreno da će biti uplaćeni porezi i doprinosi za zaposlene u ovom sektoru za mjesec mart, i to dogovoreno je - razgovor je bio u smjeru da se porezi i doprinosi plaćaju na ukupno prijavljene iznose primanja a ne na minimalne plate, kako je bilo u prethodnom periodu", kaže Suzana Gašić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Iz skupštinske većine ocjenjuju da okupljanja u ovom trenutku nisu opravdana ni odgovorna, a svako ko misli da je situacija bezazlena, kažu, može da vidi šta se dešava na Univerzitetskom kliničkom centru.