Бања Лука

Волонтерка о азилу на Мањачи ''Уз помоћ предсједника, правимо нова два објекта''

  • 24.07.2025. 08:51

Волонтери грађанске иницијативе ''Азил Мањача'', прије два дана су о злостављању паса у азилу и нераду Градске управе Бањалука упознали предсједника Републике Српске, Милорада Додика, који је дао подршку да се проблем ријеши и обећао финансијску помоћ.

Шта се тачно дешавало на састанку открива гост Јутарњег програма Мила Шарић, испред грађанске иницијативе ''Азил Мањача''.

''Ми смо први пут дошли на састанак гдје неко жели да нас саслуша и то је био веома велики шок, јер претходно искуство које смо имали било је доста непријатно, гдје нас нападају да смо неподобни или да лажемо о реалној ситацији у азилу. Предсједник нас је дочекао, и саслушао прво причу о цијелом азилу на Мањачи и стању у њему, а онда и саслушао приједлог рјешења самоодрживог азила. На предложено рјешење је одмах пристао јер је препознао да ово може бити примјењиво не само у Бањалуци, него и у свим општинама Републике'', рекла је Мила Шарић.

Мањача без воде, мјештани најавили протесте

Мањача без воде, мјештани најавили протесте

Шта је све договорено на састанку и о каквом рјешењу је ријеч, говори нам наша саговорница:

''За сам азил на Мањачи ћемо добити два нова објекта: један ће подразумијевати прихватилиште у правом смислу, гдје ће пси бити пажени, излијечени потпуно и водиће се брига о њима, а други објекат би био карантински објекат. То подразумијева легалан извоз животиња за удружења у иностранству, он зарађује новац и одржава комплетан систем. Ако ми ово примијенимо у Бањалуци и покажемо да је изводиво, јер вјерујемо у ову идеју, нарочито јер смо радили студије и то доказали. Пошто имамо готов пројекат, предјседник је пристао на сарадњу и моћићемо га примијенити и у другим градовима и општинама широм Републике Српске.''

Ситуација на Мањачи је заиста ових дана критична. Азил је остао без радника скоро мјесец дана, а да волонтери нису указали на пропусте јавности и да се пресједник Републике Српске није одазвао и понудио помоћ, Градска управа би наставила да нас избјегава и онемогућава рад, тврди Мила.

''Јесте, управо тако се и дешавало. До тог момента они су ћутали као да не постојимо, ни ми, ни азил. Оног момента када је предсједник изашао и рекао 'ја ћу коначно помоћи људима и азилу', тада креће тотални хаос и они почињу да копају изненада, а радник се појавио јуче послије 22 дана, колико је био без радника. Они сада одједном сви имају времена да дођу на терен и презентују у медијима како све функционише сјајно. Али истина је да азил уопште није ни требало ни да се доведе у оно стање, а да не причамо о томе да су то могли урадити прије пет година. За вријеме мандата Игора Радојичића постојао је пројекат азила оваквог о каквом ми причамо. На самом крају мандата, Игор Радојичић је отворио овај објекат који је био недовршен. И тада преузима мандат Драшко Станивуковић који је требало а настави пројекат, али тада све стаје. Азил се довео до логора за псе'', говори Мила.

Пси луталице у туристичком центру

Пси луталице у туристичком центру "Мањача"

Лошем стању паса у азилу допринијела је и немогућност сарадње Градске управе и волонтера, јер како тврди Мила, био им је у потпуности онемогућен рад закључавањем азила и забраном приступа, осим у вријеме када су волонтери били спријечени да дођу јер су у том термину били на послу.

''У протекле 4 године највише смо се суочавали са закључаном капијом. Градска управа је то закључала, ми нисмо имали приступа, осим с времена на вријеме, једном у 6 мјесеци, направе 'дан отворених врата', да волонтери могу ући на два сата у азил. Ми смо то тада користили да усликамо псе за удомљавање. А онда се дешавало да тај дан отворених врата ставе у термин нпр. у сриједу у 12 часова, када смо ми сви на послу и не можемо доћи. Оног момента када им је истекао уговор са ветеринарском амбулантом која је има надзор, уз помоћ 'вег вега' они су отворили азил и представили јавности као да је то рај на земљи уз поруку 'дођите да прошетате псе'. Волонтери долазе на Мањачу, слике су вам све рекле шта смо затекли. У међувремену смо били изложени различитим врстама напада на нас. Оптужују нас да смо политички активисти, што уопште није тачно. Ми чак нисмо ни удружење, ми смо асоцијација грађана, немамо чак ни жиро рачун'', каже Мила.

Ипак, волонтери не одустају од своје мисије, нарочито сада када су добили финансијску подршку и када их је неко саслушао. Ово су њихови даљи планови.

''Тренутно смо ушли у овај пројекат са предјсједником да урадимо то како треба, да нико не може да каже да смо само причали и да нисмо ништа направили. А након тога, ми имамо нове пројекте које ћемо реализовати уз подршку предсједника, али за сада нам је у фокусу да завршимо ова два објекта'', рекла је за АТВ Мила Шарић.







Пратите нас и путем Вибера