Министар финансија и трезора у Савјету министара БиХ Срђан Амиџић рекао је данас да Кристијан Шмит жели да платама и пензијама грађана Српске исплати арбитражни спор са Вијадуктом.
"Покушај наметања одлуке од стране Канцеларије ОХР-а, Кристијана Шмита, није усмјерен против Владе Републике Српске него на пензије, плате које се исплаћују из буџета. Зна се како се средства са јединственог рачуна дијеле. Та средства се највећим дијелом користе за пензије и плате“, рекао је Амиџић за РТРС и додао:
"Оно што Шмит жели јесте да од тих средстава узме 110 милиона да исплати на Каналска острва, да узме 120 милиона за набавку скенера када је у питању ЦИК БиХ, и да плати седамдесетак милиона када су у питању седам институција културе“.
Амиџић је додао да људи који живе у Српској, који примају плату из буџета, пензионери, они који примају субвенције "треба да плате 400 милион КМ на основу нечијег хира или како год."
"Ово је удар на сваког грађанина Српске, ово са Владом нема никакве везе него је крајњи циљ да ове ствари почну да касне а да ми плаћамо институције културе на нивоу БиХ или неке скенере који се већ налазе у Сарајеву. То је недопустиво. Ово је директни удар на сваког од нас ко функционише и прима плату из буџета Српске ово је удар на грађане Српске а не на Владу Српске“, јасан је Амиџић.
Министар је позвао да Тужилаштво треба да преиспита ко је 2004. године дао спорну концесију и ко је био на власти тада. Амиџић је позвао све надлежне институције да се баве тим пословима .
"Оно што је чињеница јесте да оно што је БиХ рекла да је рачун на који треба да се исплате средства је рачун на који не могу да се исплате средства. Тај рачун се налази на Каналским острвима а Европска унија та острва сматра земљама трећег свијета“, рекао је Амиџић.
Два човјека, каже, која највише гурају да се тај новац исплати на тај рачун јесу Бореновић и Шмит.
"Она комисија која је била направљена да се утврди право стање Вијадукта је био сама дио притисака да се та средства пребаце на Каналска острва с једне стране. Када смо ми у Министарству финансија рекли да нећемо да пребацимо та средства на тај рачун зато што је тако рекло Правобранилаштво. Тим средствима се не би могло ући у траг“, каже Амиџић.
Он је додао да се не може нађе траг новца за ту концесију која је дата 2004. године.
"Сада чујем да се умијешала и канцеларија ОХР, која жели да наметне одлуку зато што Бореновић не може да 'изгура' да се пребаце та средства. Нико у Министарству финансија БиХ није спреман да то уради поготово ако имамо Правобранилаштво БиХ које је рекло да се та средства не могу пребацити, нити уплатити на достављени рачун. Нико не жели да каже који је траг тог рачуна, како се новац дијели. Оно што смета Бореновићу, јесте то што ми споримо да се новац пребаци у земљу трећег свијета“, каже Амиџић.
Амиџић сматра да свако треба да одговара и за овај арбитражни спор.