Конзорцијум "Логистика БиХ" тражи од министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића хитно дипломатско дјеловање, јер је у посљедњих 10 дана осам професионалних возача ухапшено и приведено у чланицама ЕУ - Њемачкој, Аустрији и Пољској, под оптужбама које су правно неутемељене и супротне духу међународних конвенција.
"Иако су надлежне службе у тим државама потврдиле да поступају према интерним инструкцијама, те да су возачи из БиХ формално испуњавали обавезе из АЕТР споразума и других важећих прописа, репресивне мјере се и даље спроводе, укључујући лишавање слободе и финансијске санкције“, наводи се у писму упућеном Конаковићу.
Из Конзорцијума наводе да оваква пракса директно угрожава основна људска и радна права држављана БиХ, нарушава правну безбједност међународних оператера из земље, те представља и грубо кршење обавеза које су државе чланице ЕУ преузеле према Споразуму о стабилизацији и придруживању (ССП).
Конзорцијум тражи од Конаковића организацију састанка са амбасадорима земаља чланица ЕУ у БиХ, с циљем презентације заједничке регионалне иницијативе о статусу професионалних возача у међународном саобраћају, званичног тумачења и дистрибуције заједничке изјаве о примјени АЕТР правила, те стриктног поштовања међународних уговора и конвенција.
Траже и покретање системске иницијативе према институцијама ЕУ, односно слање званичног дописа Генералној дирекцији за мобилност и транспорт, укључивање Сталног представништва БиХ у Бриселу, те билатералне контакте са владама Њемачке, Аустрије и Пољске ради хитног престанка репресивних мјера према возачима из БиХ.
Из Конзорцијума траже информацију о институционалним корацима БиХ поводом дискриминације превозника, те додају да хапшења младих професионалних возача из земље морају престати.
"Ако се хитно не успостави координисани институционални одговор, БиХ ће се суочити са егзодусом возача из сектора, губитком међународних тржишта, те урушавањем стратешке транспортне индустрије“, упозоравају из Конзорцијума.
Из Конзорцијума закључују да ово питање више није само правно или економско, већ постаје питање достојанства грађана БиХ, кредибилитета домаћих институција и европског стандарда владавине права.
(РТРС)