Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara

Pitanje ulaska ruskog konvoja u nadležnosti Predsjedništva

  • 01.05.2020. 13:27

Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara saopštilo je da ministar bezbjednosti Fahrudin Radončić nije dao uputstvo Graničnoj policiji da propusti vojno-sanitetski konvoj iz Ruske Federacije u BiH, te da je pitanje prelaska otišlo u nadležnost Predsjedništva BiH.

U saopštenju se navodi da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković upoznala Ministarstvo bezbjednosti o noti koju je dobila od Ambasade Rusije, kojom se traži dozvola ulaska na teritoriju BiH za 24 člana medicinskog tima i pet specijalizovanih vojnih ABHO vozila za dekontaminaciju i dezinfekciju koji bi, na osnovu zahtjeva predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Dragana Čovića, trebali da pruže pomoć bolnici u Mostaru.

Ministarstvo inostranih poslova navelo je da ovaj akt, pod oznakom "vrlo hitno", dostavlja Ministarstvu bezbjednosti na dalje postupanje u skladu sa njihovim nadležnostima.

Povodom novonastale situacije i različitih medijskih komentara zbog najave ulaska ruskog vojno-sanitetskog konvoja, iz Ministarstva bezbjednosti je saopšteno da su odmah po jučerašnjem prijemu akta ministar Radončić i ministar odbrane u Savjetu ministara Sifet Podžić obavili usmene konsultacije.

Podžić je Radončiću proslijedio i prvu verziju mišljenja Ministarstva odbrane.

To je mišljenje nešto kasnije - u izmijenjenoj tekstualnoj formi, ali potpuno istog značenja - da je u pitanju vojna formacija i da se o tome jedino može izjasniti Predsjedništvo BiH - upućeno Ministarstvu inostranih poslova i Ministarstvu bezbjednosti.

Već na osnovu prve verzije mišljenja Ministarstva odbrane, Ministarstvo bezbjednosti je uputilo akt prema Turkovićevoj i sugerisalo joj da se o svemu hitno upozna Predsjedništvo BiH.

- Iz Radončićevog pisma Turkovićevoj, koje je dostavljeno na uvid javnosti, potpuno je jasno da se Ministarstvo bezbjednosti nije miješalo u nadležnosti Ministarstva odbrane, jer to, uostalom, nije moguće ni po zakonu - ističe se u saopštenju.

Ministarstvo bezbjednosti je prihvatilo mišljenje Ministarstva odbrane te iz tih razloga nije, kao ovlašteni predlagač kada je prelazak granice u pitanju, ni zatražilo hitnu sjednicu Savjeta ministara.

U saopštenju se ističe da ministar bezbjednosti nije dao ni uputstva Graničnoj policiji da propusti vojno-sanitetski konvoj na granici, već da je sve otišlo u nadležnost Predsjedništva BiH.

Turkovićeva se, kao zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara i ministar inostranih poslova koja je primila diplomatsku notu, jedina mogla obratiti Predsjedništvu BiH nakon dobijanja odgovora iz Ministarstva odbrane i Ministarstva bezbjednosti, napominju u Ministarstvu bezbjednosti.

- Činjenica da nam je Turkovićeva uputila akt na postupanje i da su oba ministarstva praktično odbila opciju prelaska ruskog vojno-sanitetskog konvoja preko granice BiH, ne govori ni o kakvom izbjegavanju u vršenju naših odgovornosti ili straha od toga, već o našem punom poštivanju institucija BiH, njihovih jasnih zakonskih nadležnosti i odgovornosti - naglašava se u saopštenju.

U prilogu saopštenja dostavljen je i akt Turkovićeve i odgovor Radončića.