Republika Srpska neće biti parking za smještaj migranata. Vojska na granicama ne dolazi u obzir i ostaje se pri ranijim stavovima po pitanju migrantske krize, jasna je to poruka iz Republike Srpske.
Vlada treba da donese operativni plan kako bi se migratskoj krizi suprostavili na najbolji način a ljudima pružila bezbjednost posebno na rutama gdje se migranti kreću, poručuje srpski član Predsjeništva BiH Milorad Dodik.
Policija kaže treba rigorozno da djeluje i da im se daju ovlašćenja da bi se u potpunosti spriječilo ugrožavanje bejzbednosti građana. Migrantska kriza je kaže zajednički problem svih nivoa vlasti koji se ne može riješiti angažovanjem vojske na tom planu.
“Evroska unija je najodgovornija za migrantsku krizu i Zapad i oni su inscenirali najviše što su proglasili politiku otvorenih vrata to je bio znak jasan da se pokrene određem broj migranata, ne samo zahvaćeni ratom i njih je danas najmanje”, kaže Dodik.
Da je Evropa napravila grešku smatra i predsjednik Republike Srpske. Manje bi problema bilo da je Republika Srpska formirala rezevrni sastav policije, smatra Željka Cvijanović, a ta ideja je kaže sabotirana iz Sarajeva iako bi svima bila od koristi.
“Danas bi bilo mnogo lakše i Vladi i MUP-u i nama u Republike Srpske da se bavimo pitanjima migrantske krize da imao uspostavljen rezervni sastav policije RS ali zašto nemamo, zbig toga što je neko politički galamio oko tga, pričao bajke i izmišljotine kako će to biti prijetnja”, kaže predsjednik Republike Srpske, Željka Cvijanović.
Potrebna je saradnja svih bezbjednosnih agencija po pitanju migranata, saglasni su i ministar unurašnjih poslova Dragan Lukač i ministar bezjednosti Fahrudin Radončić. Najvažnije je kažu jačati graničnu policiju čijih pripadnika nedostaje 1.200 ali i novca za borbu protiv migrantske krize. Ono o čemu se ministri nisu usaglasili jeste angažovanje Fronteksa na granici između Bih i Hrvatske.
“BiH i Republika Srpska ne može sebi da priušti toliki broj migranata na svojoj terioriji i vjerovatno bi imali velike bezbjednosne probleme i bezbjednosti naših građana i njihove imovine, iz tog razloga je Vlada donijela zaključak u vezi Fronteksa i postavljanja na granicu između BiH i HR na takav način”, kaže ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, Dragan Lukač.
Ni jedan kanton u Federaciji BiH ne želi centre za ilegalne migrante na svojoj teritoriji, pa čak ni oni sa bošnjačkom većinom kaže Fahrudin Radončić. Jasno je kaže i da Evropska unija mora da promijeni stav kada je riječ o BiH, po pitanju migranata posebno jer im BiH, kako kaže, nije krajnji cilj.
"Ovi ljudi dolaze vama nemojte nam držati predavanja o humanitarizu, ako ste tako humani napravite centre za migrante sebi a mi ćemo vam omogućiti da čim uđu u BiH najboljim i najčistijim i najurednijim vozovima i kamioni dođu do vas”, kaže ministar bezbjednosti u Savjetu ministara, Fahrudin Radončić.
Zbog situacije na tursko-grčkoj granici u narednom periodu esklacija po pitanju migranata može očekivati i na granicama BiH. Tu eskalaciju bi, smatraju ministri trebalo da zaustavi Evropska unija.