МУП Српске

Апел родитељима: Овакве фотографије и снимке дјеце одмах уклоните са друштвених мрежа

  • Извор: АТВ
  • 02.07.2025. 14:08

Министарство унутрашњих послова Републике Српске организује кампању #Обуци дијете офлајн да га не би скидали онлајн са циљем указивања на опасност коју представља објављивање фотографија наге и полунаге дјеце на интернету и друштвеним мрежама прије свега.

"Фотографије и видео материјал наге дјеце се врло често злоупотребљавају од стране извршилаца кривичних дјела сексуалне експлоатације и злостављања дјеце, а истовремено врло често родитељи, најближа родбина, пријатељи и друге особе из дјечијег окружења сами допринесу да те фотографије буду доступне извршиоцима“, навели су из МУП-а Српске.

Кристијан Ђукелић (15) из Мркоњић Града нестао у Будимпешти

Кристијан Ђукелић (15) из Мркоњић Града нестао у Будимпешти

Пракса показује, додају, да особе из најужег окружења дјецу сами фотографишу без одјеће и такве фотографије постављају на друштвеним мрежама, шаљу путем електронске поште или путем апликација за комуникацију. 

"На тај начин фотографије дјеце могу доћи у посјед особа које ће их злоупотријебити (задовољавати поремећене сексуалне потребе, продавати, дијелити другима и слично), а сама дјеца постају жртве кривичног дјела“, наводе из МУП-а и додају:

"Подсјећамо да се постојећим законским прописима дјететом сматра свака особа испод 18 година, а посједовање, дијељење, креирање, прегледање и сличне радње са фотографијом наге дјеце прописане су Кривичним закоником Републике Српске као кривично дјело.“

Након 40 степени пријете олује

Након 40 степени пријете олује

Из МУП-а Српске родитељима/старатељима савјетују да уколико уоче фотографију или видео нагог дјетета који су сами поставили, у што краћем року исту уклоне. 

"Уколико уоче фотографију или видео које је поставило неко друго лице, потребно је да исто у што краћем року пријаве Министарству унутрашњих послова Републике Српске“, додају.

Полицији је потребно, наводе, пријавити сваку сумњиву радњу од стране других особа (лица која бораве или пролазе у близини дјеце са упаљеном камером на мобилном телефону или носећи камере, фотоапарате, скривене фотоапарате и слично).

"Дјеца имају своја права, а то је прије свега право на приватност. Не допустимо да постану жртве кривичног дјела!“, нагласили су из МУП-а Српске.

 Више информација можете наћи на: https://mup.vladars.rs/index.php?vijest=vtk&id=36597&vrsta=savjeti


Пратите нас и путем Вибера