У протеклих неколико мјесеци на подручју Санског Моста и Кључа евидентирано је 20 случајева говеда која су заражена бруцелозом, након што у посљедње двије године није било случајева стоке заражене том опасном болешћу.
Од овога броја, 15 обољелих музних грла откривено је на подручју Санског Моста, од чега чак 14 крава на једној фарми.
Све су животиње еутаназиране и покопане уз строге мјере санитарне и хигијенске заштите. На подручју Кључа забиљежено је пет случајева, али и шест људи који су заражени бруцелозом, од чега двоје дјеце и сви су тренутно хоспитализовани у Кантоналној болници у Бихаћу.
"Ово су двије сусједне локалне заједнице, тако да је сигурно да постоји неко жариште бруцелозе и оно што не смијемо занемарити јесте да су то општине које се налазе на међуентитетској граници. То говорим из разлога што ми немамо податке каква је ситуација на подручју Републике Српске, а свједоци смо да се трговина и други облици промета стоком несметано одвијају", истакао је Златко Јусуфхоџић из Ветеринарског завода Унско-санског кантона.
Према његовим ријечима, било би потребно провести детаљнија дијагностичка испитивања како би се утврдило право стање на терену. У Ветеринарској станици Сански Мост кажу како је ситуација, упркос зараженим грлима, тренутно под контролом и да нема нових случајева након што је дијагностички испитано 1.786 грла. Оно што је забрињавајуће јесте да се сваке године у Кантоналној болници примају пацијенти који су заражени бруцелозом, јер се ова болест са стоке лако преноси на људе.
"То је професионална болест од које најчешће оболијевају узгајивачи стоке или ветеринари, месари и лабораторијски радници. Најчешће се болест преноси конзумирањем млијека или меса заражених животиња које није термички обрађено. Код нас, рецимо, постоји увријежено мишљење како је здраво пити сирово козије млијеко, па је и то начин како се људи могу заразити", истакла је Ениса Шаботић, начелница Инфективног одјела Кантоналне болнице у Бихаћу.
Према њеним ријечима, најгора ситуација била је током 2007. године, када се лијечило преко 200 особа заражених бруцелозом.
Она истиче како бруцелоза може захватити све људске органе, а најчешћи су коштано-зглобни облици па болест може довести до парализе, а у екстремним случајевима, ако се правовремено не лијечи, и до смрти.
Такође, лијечење од бруцелозе је веома скупо и дуготрајно, те траје од шест мјесеци до годину дана, пишу Независне.