Нова пензиона реформа доноси право на додатни стаж по дјетету, али само за будуће пензионере. Стручњаци истичу да постоји начин да неки садашњи пензионери повећају своје пензије - ако испуњавају одређене услове.
Тренутно, право на додатне пензијске давања по основу породиљског одсуства у Хрватској имају само жене које су отишле у пензију након 1. јануара 2019. године, у периоду од шест мјесеци за свако дијете. Новом пензионом реформом која ступа на снагу 1. јула, ово право ће бити продужено на 12 мјесеци по дјетету, али искључиво за оне који ће ускоро отићи у пензију.
Ово ствара неједнакост међу три групе пензионера - они који су се пензионисали прије 2019. године остају без додатног стажа, жене које су се пензионисале после тог датума имају право на шест мјесеци, док ће будући пензионери моћи да остваре пуну годину додатног стажа по дјетету.
Међутим, и даље постоји начин да се заради додатни стаж - пензионери који су запослени са скраћеним радним временом могу добити додатну годину пензијског стажа након двије године таквог рада. Овај стаж се затим може урачунати у нови обрачун пензије, што би могло резултирати већим износом, преноси Пословни дневник .
На ову могућност указао је и Синдикат пензионера Хрватске. У једном случају, жена која је стекла право на пензију 2018. године и има троје дјеце покушала је да затражи додатни стаж 2020. године на основу измјена Закона из 2019. године, али је одбијена јер се није пензионисала након измјена. Пошто је од 2021. године радила са скраћеним радним временом, након четири године имаће двије године додатног стажа, што јој сада омогућава да у новом обрачуну пензије урачуна додатних шест мјесеци стажа по дјетету. Ово није директно засновано на закону, већ на интерним смјерницама Хрватског пензионог фонда (ХЗМО) које омогућавају укључивање родитељског одсуства приликом поновног израчунавања.
Такође се припрема и нови Закон о пензијском осигурању, чије је ступање на снагу планирано 1. јула. Предвиђено је да се право продужи на 12 мјесеци додатног стажа по дјетету, али остаје нејасно да ли ће се ова опција примјењивати и приликом поновног обрачуна за оне који су већ у пензији.